راهنمای خریدکالای دیجیتال

راهنمای خرید دوربین عکاسی دست دوم + نکات مهم

با کمک رسانه بیلبیلک، در خرید دوربین عکاسی دست دوم موفق خواهید بود!

گرفتن یک دوربین عکاسی دست دوم، می‌تواند در هزینه‌های شما صرفه‌جویی زیادی کند. اگر به فکر خرید اولین دوربین یا ارتقاء دوربین فعلی خود هستید، خرید دوربین دست‌دوم بهتر از دوربین نو است. دوربین‌های دیجیتال مدرن به طور منظم به‌روز می‌شوند، بنابراین بازار پر از دوربین‌هایی است که به دنبال خانه‌ای جدید برای خود هستند.

همچنین با خرید دوربین عکاسی دست دوم، می‌توانید بودجه بیشتری را برای سایر قطعات کیت عکاسی، مانند سه پایه یا فلاش، اختصاص دهید. البته که همه این لوازم جانبی را نیز به صورت دست‌دوم می‌توانید تهیه کنید، مخصوصا اگر دوربین‌تان نیز دست‌دوم باشد. در خرید دوربین دست دوم نکاتی وجود دارد که اگر به آن‌ها توجه کنید، می‌توانید دوربینی باکیفیت خریداری کنید. رسانه مستقل بیلبیلک در این مقاله کنار شماست تا شما را در خریدی مطمئن یاری کند.

نکات مهم در خرید دوربین عکاسی دست دوم

هنگام خرید دوربین عکاسی دست دوم باید به مواردی از جمله سلامت بدنه، لنز، فلاش و سایر موارد دقت کنید؛ چرا که این دوربین‌ها قبلا استفاده شده‌اند و امکان پیدا شدن ایراد در آن‌ها وجود دارد. در ادامه نحوه بررسی سلامت اجزای مختلف دوربین را برای شما شرح داده‌ایم.

رسانه-مستقل-بیلبیلک

2-نکات-مهم-در-خرید-دوربین-عکاسی-دست-دوم

بررسی بدنه در خرید دوربین عکاسی دست دوم

بسیاری از دوربین‌ها دارای سطوح پلاستیکی، رنگ یا چرمی هستند. با دوربین‌هایی که سطوح آن‌ها به شدت کوبیده شده با احتیاط رفتار کنید، ممکن است مالک از دوربین مراقبت نکرده باشد. همچنین آسیب‌های سطحی نشان از برخورد دوربین با سایر اجسام می‌دهند که ممکن است به اجزای داخلی دوربین نیز صدمه رسیده باشد. در خرید دوربین عکاسی دست‌ دوم سعی کنید دوربینی با بدنه سالم انتخاب کنید.

بررسی باتری در خرید دوربین عکاسی دست دوم

برای آگاهی از سلامت باتری دوربین عکاسی دست دوم، به محفظه باتری نگاه کنید. در صورت وجود رسوب سبز، قهوه‌ای یا سفید روی سطح، از خرید دوربین خودداری کنید. این رسوبات نشانه نشت باتری‌ هستند که ممکن است در آینده آسیب‌بیشتری به دوربین شما وارد کنند. همچنین پیش از خرید دوربین، بررسی کنید که آیا باتری‌های آن مدل دوربین هنوز توسط شرکتش تولید می شوند یا خیر.

بررسی فلاش در خرید دوربین عکاسی دست دوم

3-بررسی-فلاش-در-خرید-دوربین-عکاسی-دست-دوم

اگر دوربین عکاسی دست دوم مورد نظر شما دارای فلاش داخلی است، آن را با یک باتری تازه روشن کنید و ببینید چقدر طول می‌کشد تا شارژ شود. اگر بیش از چهار یا پنج ثانیه طول بکشد، ممکن است نشان‌دهنده این باشد که عمر آن به پایان رسیده. همچنین با روشن کردن شاتر، اتصالات فلاش را بررسی کنید. اگر دوربین دارای سوکت همگام‌سازی فلاش است، یک تفنگ فلاش را به آن وصل کنید و بررسی کنید که روشن شود.

پیشنهادی  راهنمای خرید بهترین لپ تاپ گیمینگ تا 60 میلیون تومان

البته اگر قصد استفاده از فلاش را ندارید، هیچ یک از این نکات مهم نیستد، اما اگر فلاش دوربین خراب باشد، می‌توانید در خرید خود تخفیف بیشتری بگیرید؛ چرا که اگر در آینده قصد فروش دوباره آن را داشته باشید، فروش آن دشوارتر خواهد بود.

رسانه-مستقل-بیلبیلک

بررسی فوکوس در خرید دوربین عکاسی دست دوم

اگر دوربین عکاسی دست دوم دارای حلقه فوکوس دستی است، آن را به آرامی در جهت عقربه‌های ساعت و سپس در خلاف جهت عقربه‌های ساعت از کم‌ترین حالت تا بی‌نهایت بچرخانید. اگر حلقه گیر کرد و نیاز به تلاش بیشتر برای چرخاندن داشت، در حالت ایده‌آل، حلقه فوکوس نیاز به جدا کردن، تمیز کردن و مونتاژ مجدد دارد.

در مرحله دوم، دوربین را در حالت فوکوس خودکار بگذارید و به اشیاء در فواصل مختلف نگاه کنید تا ببینید لنز چگونه واکنش نشان می‌‌دهد. ممکن است فوکوس کردن در یک دوربین قدیمی زمان‌بر باشد، اما اگر دوربین عکاسی دست دوم شما اصلاً فوکوس نمی‌کند، باید دور خرید آن خط بکشید. همچنین شما می‌توانید فوکوس خودکار را با سیستم کالیبراسیون فوکوس خودکار آزمایش کنید.

4-بررسی-فوکوس-در-خرید-دوربین-عکاسی-دست-دوم

بررسی صفحه نمایش LCD در خرید دوربین عکاسی دست دوم

از خرید پنل‌های خراشیده خودداری کنید. این خراش‌ها، کیفیت تصویر را تحت تأثیر قرار نمی‌دهند، اما ارزش فروش مجدد را کاهش می‎‌دهند، ظاهر خوبی ندارند و علاوه بر همه این‌ها، یک صفحه نمایش LCD هزینه قابل توجهی برای تعویض دارد. برای بررسی صفحه ال سی دی، دوربین عکاسی دست دوم را روی حالت‌های مختلف امتحان کنید تا ببینید آیا ارقام LCD همه خوب هستند یا خیر. آیا کیفیت تصاویر خوب هستند یا خیر.

بررسی تیغه های دیافراگم در خرید دوربین عکاسی دست دوم

در قسمت پشتی لنز، یک اهرم کوچک پیدا خواهید کرد که می‌توانید با فشار دادن آن، تیغه‌های دیافراگم را باز کنید. این کار را انجام دهید و بررسی کنید که تیغه‌ها محکم و بدون چسبندگی باشند. وجود چسبندگی می‌تواند نشانه‌ای از جمع شدن روغن داخل دوربین عکاسی دست دوم باشد.

بررسی لنز در خرید دوربین عکاسی دست دوم

5-بررسی-لنز-در-خرید-دوربین-عکاسی-دست-دوم

اگر همراه دوربین عکاسی دست‌ دوم، قصد خرید لنز نیز دارید، باید از سلامت لنز هم اطمینان حاصل کنید. لنز را به سمت منبع نوری نگه دارید و اجزای داخلی آن را بررسی کنید. هنگام بازرسی یک لنز، باید هردو اپتیک خارجی و داخلی را بررسی کنید. اگر خطوط کوچکی مشاهده کردید که روی سطح لنز حکاکی شده‌اند، از خرید این لنز اجتناب کنید؛ چرا که دارای قارچ است و بر کیفیت تصاویر تاثیر می‌گذارد. وجود تراشه یا خراش روی سطح مرکزی لنز، نشان‌دهنده آن است که این لنز ارزش خرید ندارد؛ اما اگر خراش‌ها در اطراف لبه لنز قرار دارند، مشکل چندانی ایجاد نمی‌کنند. هرچند که وجود این خراش‌ها ارزش لنز شما را کاهش می‌دهند.

پیشنهادی  معرفی و بررسی ساعت هوشمند سامسونگ گلکسی واچ

اگر لنز مورد نظر شما از نوع قابل تعویض است، چک کنید که پایه‌های ساییده نشده باشند.ساییده شدن پایه در اتصال به دوربین عکاسی دست دوم مشکل ایجاد می‌کند و نور از آن وارد می‌شود. همچنین باید اطمینان حاصل کنید که کنتاکت‌ها (برآمدگی‌های الکترونیکی که اطلاعات را از لنز به دوربین می‌فرستند و بالعکس) تمیز و سالم هستند. علاوه بر موارد گفته شده، بدنه لنز را نیز بررسی کنید.

بررسی لوازم جانبی در خرید دوربین عکاسی دست دوم

بررسی کنید که آیا تمام لوازم جانبی دوربین عکاسی دست دوم از جمله سیم، باتری و غیره که معمولا به همراه دوربین ارائه شده‌اند، همه در جعبه بسته‌بندی شده وجود دارند یا خیر. درصورتی که این ملزومات همراه دوربین نباشند، شما ناچارید با صرف هزینه جداگانه آن‌ها را تهیه کنید. می‌توانید برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها، این لوازم جانبی را نیز به صورت دست‌دوم خریداری کنید.

6-بررسی-لوازم-جانبی-در-خرید-دوربین-عکاسی-دست-دوم

دوربین عکاسی دست دوم را از منابع معتبر خرید کنید.

ممکن است بتوانید یک دوربین عکاسی دست دوم در سایت‌های فروش اجتماعی پیدا کنید، اما اینکه نمی‌توانید اطلاعات زیادی درباره فروشنده پیدا کنید، کمی خطرناک به‌نظر می‌رسد. اگر قصد خرید آنلاین دارید، از فروشگاه‌های الکترونیکی معتبر خرید کنید. سایت‌هایی مانند دیوار، ترب و شیپور امروزه منابع خوبی برای خرید محصولات دست‌دوم محسوب می‌شوند.

البته که برای خرید لوازم الکترونیکی مانند موبایل یا دوربین، پیشنهاد می‌کنیم خرید خود را به صورت حضوری انجام دهید تا بتوانید به خوبی محصول را بررسی کنید. اگر دوربین عکاسی دست دوم را به طور مستقیم از صاحبش می‌خرید، وقت بگذارید و تحقیق کنید که آن‌ها چگونه از دوربین استفاده کرده‌اند، چه مدت از آن استفاده کرده‌اند و برای چه هدفی از آن استفاده کرده‌اند.

7-دوربین-عکاسی-دست-دوم-را-از-منابع-معتبر-خرید-کنید.

خرید دوربین عکاسی دست دوم از مغازه‌های دوربین عکاسی نیز یک راه‌حل آسان دیگر است. خرید از یک فروشنده مزایای خود را دارد، زیرا اغلب دوربین‌ها قبل از فروش سرویس می‌شوند و اقلام آن‌ها تکمیل است. بعد از خرید از نمایندگی برند مورد نظر، اگر ایرادی پیدا کردید، می‌توانید وسایل استفاده شده را با بازپرداخت کامل تعویض کنید. بسیاری از نمایندگی‌های برتر، ضمانت‌هایی را برای دوربین‌های دست‌دوم از سه ماه تا یک سال ارائه می‌کنند که در هنگام خرید، خیال شما را راحت می‌کند. البته یکی از معایب خرید از نمایندگی، افزایش قیمت آن است. یکی دیگر از راه‌های صرفه‌جویی در هزینه‌ها، خرید دوربین عکاسی قسطی است. پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را از دست ندهید.

خرید دوربین عکاسی دست دوم دیوار

یکی از گزینه‌های پیش روی شما برای خرید دوربین عکاسی دست دوم، اپلیکیشن دیوار است. فقط با چند سرچ ساده می‌توانید انواع مدل‌های دوربین از کانون تا سونی را پیدا کنید. همچنین با استفاده از فیلتر قیمت، محصولاتی متناسب با بودجه شما برایتان نمایش داده می‌شوند. پیش از پرداخت هزینه دوربین، محصول را به طور حضوری مشاهده کنید و آن را با توجه به نکات بالا بررسی کنید.

پیشنهادی  بهترین تبلت های 2021 + ویژگی‌ها و قیمت بهترین تبلت های سال

کیف دوربین عکاسی دست دوم

8-کیف-دوربین-عکاسی-دست-دوم

گام دوم پس از خرید دوربین عکاسی چه به صورت نو یا دست‌دوم، خرید کیف دوربین مناسب است. این کیف‌ها در گستره‌ای از مدل‌ها تولید می‌شوند که موجب سردرگمی عکاسان تازه‌کار می‌شوند. همان‌طور که در بالا هم اشاره شد، اگر دوربین عکاسی دست دوم خریداری کنید، می‌توانید ملزومات آن را نیز به صورت دست دوم تهیه کنید. به طور کلی 4 مدل کیف دوربین داریم که عبارت‌اند از:

  • کیف کوله‌ای دوبند: شکل این کیف‌ها مانند کوله‌پشتی است. کیف‌های دوبند در اندازه بزرگ تولید می‌شوند و بسیار جادار هستند. حمل‌ونقل آن‌ها نیز راحت و آسان است.
  • کیف کوله‌ای تک‌بند: عکاسان این مدل کیف را با نام اسلینگ می‌شناسند که از نظر ظاهر و فضا، شبیه کیف‌های دوبند هستند.
  • کیف پوزه‌ای: این کیف‌ها کوچک هستند که باعث می‌شود حمل‌ونقل آن‌ها راحت باشد. نام دیگر این کیف، هالستر است.
  • کیف دسته‌جمعی: این کیف‌ها در شکل مکعبی تولید می‌شوند که شامل دو محفظه جداگانه برای قرار دادن دوربین و لنز می‌شوند.

نکات مهم در خرید کیف دوربین عکاسی دست دوم

رسانه بیلبیلک شما را حتی در انتخاب کیف دوربین عکاسی دست دوم نیز راهنمایی می‌کند تا خریدی مطمئن داشته باشید. در انتخاب کیف دوربین به سراغ برندهای معتبر بروید تا مشکلاتی از قبیل جنس بی‌کیفیت یا فضای کم مواجه نشوید. فضای داخلی کیف دوربین را چک کنید تا حتما دارای ضربه‌گیر باشد. عدم وجود ضربه‌گیر باکیفیت در کیف دوربین، سبب می‌شود هنگام برخورد با اجسام سخت، دوربین صدمه ببیند. نکته آخر این است که کیفی انتخاب کنید که در برابر آب و نفوذ گردوغبار مقاوم باشد. معمولا جنس برزنت برای کیف دوربین، انتخاب مناسبی است.

9-نکات-مهم-در-خرید-کیف-دوربین-عکاسی-دست-دوم

شما کیف دوربین عکاسی دست دوم را می‌توانید از فروشگاه‌های آنلاین یا آفلاین خریداری کنید. اپلیکیشن‌هایی مانند دیوار، ترب و شیپور، معمولا محصولات زیادی برای ارائه دارند.

فروش اقساطی دوربین عکاسی دست دوم

اگر دوربینی که قصد خرید آن را دارید، آن‌قدر گران‌قیمت است که حتی دست‌دوم آن نیز قیمت بالایی دارد، می‌توانید این دوربین عکاسی دست دوم را به صورت قسطی خریداری کنید. وبسایت‌هایی همچون دیوار، هرچند تنوع بالایی در محصولات دست‌دوم دارند، اما امکان خرید قسطی از آن‌ها وجود ندارد، چرا که اکثر فروشنگان، مردم عادی هستند نه مغازه‌دار. اگر بتوانید از فروشگاه‌های لوازم دوربینی که وسایل دست‌دوم هم دارند محصول موردنظرتان را پیدا کنید، ممکن است بتوانید از امتیازات خرید قسطی آن‌ها نیز استفاده کنید.

دوربین عکاسی دست دوم شیپور

اپلیکیشن شیپور، فضایی مانند دیوار برای خرید و فروش لوازم دست‌دوم است. شاید بتوانید دوربین عکاسی دست دوم خوبی از این اپلیکیشن پیدا کنید. اما با توجه به این‌که شیپور محبوبیت کمتری نسبت به دیوار دارد، کاربران آن نیز کمتر بوده و تنوع محصولات کمتر است، اما برای اطمینان بیشتر می‌توانید فقط چند ثانیه وقت بگذارید و دوربین موردنظرتان را سرچ کنید.

10-دوربین-عکاسی-دست-دوم-شیپور

پیشنهاد بیلبیلک برای خرید دوربین عکاسی دست دوم

بعد از خواندن این مقاله دیگر نباید هیچ ابهامی درباره خرید دوربین عکاسی دست دوم داشته باشید. دانستیم که هنگام خرید یک دوربین کارکرده، باید مواردی از جمله بدنه، لنز، فلاش، دیافراگم، باتری و غیره را بررسی کنید. همچنین برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها، می‌توانید علاوه بر دوربین، ملزومات تکمیلی آن را نیز به صورت دست‌دوم بخرید. برای خرید دوربین دست‌دوم، می‌توانید به فروشگاه‌های حضوری مراجعه کنید و یا از وبسایت‌هایی مانند دیوار و موارد مشابه آن استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه سایر لوازم الکترونیکی، حتما سری به کالای دیجیتال بیلبیلک بزنید.

منبع خارجی: دوربین های کارکرده 2022

4.5/5 - (32 امتیاز)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا