مناسبت بیلبیلک

آموزش نماز شب قدر + نماز خواندن در شب قدر

در این صفحه، آموزش جامع نماز شب قدر برایتان شرح داده می‌شود.

نماز شب قدر، از جمله اعمالی است که مسلمانان در شب‌‎‌های قدر ماه مبارک رمضان، به جای می‌آورند. نمازی که درخواست استغفار، از طرف بنده به خدای ‌متعال، در این شب عزیز است و حس‌وحال آمرزیده ‌شدن گناهان از طرف پروردگار را به نمازگزار منتقل می‌کند.

بسیاری از روزه‌داران، با درک اهمیت و ارزش این شب‌های عزیز، همچنین فضیلت مناجات و راز و نیاز با پروردگار درشب قدر، خواندن نماز مخصوص را در این شب از خاطر نمی‌برند؛ زیرا به جای‌آوردن این نماز، یکی از عباداتی است که، بسیار به آن اشاره شده است. برای یاد‌گیری دقیق نماز شب قدر، همراه رسانه مستقل بیلبیلک شوید تا اطلاعات جامعی در اخیتار شما قرار داده شود.

نماز شب قدر چند رکعت است؟

نماز شب قدر، نماز مستحبی است که هر مسلمانی در شب‌های قدر آن را به جا می‌آورد. نمازی که از اجر بی‌شمار آن، در روایات بسیار ذکر شده است. نمازگزاران به دلیل ثواب شب قدر، در آن شب نمازهای مستحبی گوناگونی به نیت شب قدر می‌خوانند که تعداد رکعت‌های این نمازها متفاوت است؛ اما اختصاصی‌ترین نماز شب قدر که به نماز «هفت قل هوالله» شناخته می‌شود و در هر سه شب قدر مشترک است، در دو رکعت و به نیت نماز شب‌های پرفیض قدر خوانده می‌شود.

رسانه-مستقل-بیلبیلک

نماز شب قدر (مشترک بین سه شب)

نماز شب قدر که به نماز هفت قل‌هوالله نیر معروف است، در هر سه شب قدر، خوانده می‌شود. این نماز مستحبی دو رکعتی است که در هر رکعت آن، یک سوره حمد و هفت توحید و پس از پایان نماز 70 بار ذکر «استغفرالله ربی و اتوب الیه» خوانده می‌شود. این نماز میان شب‌های نوزدهم، بیست‌ویکم و بیست‌وسوم ماه رمضان مشترک است و خواندن آن ثواب بسیاری دارد.

2-نماز-شب-قدر

نماز شب قدر مخصوص شب نوزدهم

نماز مخصوص شب نوزدهم یکی از نمازهای شب قدر و مخصوص شب اول قدر است که  اجر فراوان دارد. این نماز مستحبی 50 رکعتی است که در هر رکعت، یک سوره‌ حمد و یک سوره‌ زلزله خوانده می‌شود (در روایات به این صورت آمده که نماز 50 رکعتی، به صورت یک سوره حمد و 50 سوره زلزله خوانده می‌شود؛ اما چون خواندن 2500 سوره زلزله دشوار می‌شود؛ برای هر رکعت، یک سوره زلزله پیشنهاد شده است).

پیشنهادی  بلک فرایدی چیست؟ 0 تا 100 دانستنی‌های جمعه سیاه

نماز شب قدر مخصوص شب بیست و یکم

نماز مخصوص شب بیست و یکم ماه رمضان، یکی دیگر از نماز‌های مستحبی شب قدر محسوب می‌شود که هشت رکعت است و در هر رکعت، یک سوره حمد به همراه هر سوره‌ای که مقدور بود، خوانده می‌شود (اگر سوره قدر و سوره توحید باشد بهتر است).

نماز شب قدر مخصوص شب بیست و سوم

نماز شب بیست و سوم ماه رمضان، یعنی سومین شب قدر، به صورت نماز هشت رکعتی است که در هر رکعت آن، یک سوره حمد و یک سوره به دلخواه خوانده می‌شود.

نمازهای دو رکعتی شب قدر

از نمازهای دو رکعتی مستحبی که خواندن آن در شب قدر از ثواب بسیاری برخوردار است، می‌توان به نماز‌های زیر اشاره کرد:

رسانه-مستقل-بیلبیلک
 • دو رکعت نماز برای سلامتی امام زمان(ع) و تعجیل در ظهور ایشان
 • دو رکعت نماز برای شادی روح همه درگذشتگان و اسیران خاک و 25 بار گفتن ذکر «الم اغفرلی لجمیع المومنین و المومنات و المسلمین و المسلمات»
 • دو رکعت نماز تقدیم به اهل بیت پیامبر (ص) و خواندن دعای توسل
 • دو رکعت نماز حضرت زهرا (س) که در رکعت اول بعد از سوره حمد، صد مرتبه سوره قدر و در رکعت دوم بعد از سوره حمد، صد مرتبه سوره توحید خوانده می‌شود.

3-نمازهای-دو-رکعتی-شب-قدر

نماز صد رکعتی شب قدر

از دیگر مناسک اصلی شب قدر، خواندن صد رکعت نماز در هر شب است که به نیت نماز شب قدر و به صورت 50 نماز دو رکعتی و در مجموع سه شب، سیصد رکعت نماز خوانده می‌شود. در هر رکعت این نماز، بعد از سوره حمد، یک سوره توحید قرائت می‌شود و اگر پس از سوره حمد ده مرتبه سوره توحید خوانده شود، ثواب آن چند برابر خواهد شد.

شرایط خواندن نماز شب قدر

نماز قدر نیز مانند تمامی نماز‌های مستحبی، دارای شرایطی است که رعایت آن بر نمازگزار واجب است. یکی از مهم‌ترین شرایط برای خواندن نماز، پاک بودن، وضو و نیت نمازگزار است.

پیشنهادی  عکس، تاریخ و روز ولنتاین + آنچه باید در Valentine انجام دهید!

در واقع همان طور که در نمازهای واجب، وضو و نیت بر نمازگزار واجب است، در نماز شب قدر که یک نماز مستحبی است نیز این عمل، شرط خواندن نماز است.

یکی از شرایطی که فقط در نمازهای مستحبی صدق می‌کند و نماز شب قدر نیز به دلیل مستحبی بودن باید از این شرط پیروی کند، فرادی بودن این نماز است و خواندن نماز شب‌های قدر، به صورت اجماع منجر به ابطال نماز می‌شود.

نماز شب قدر چه ساعتی خوانده می‌شود؟

شب قدر، شبی است که از اذان مغرب تا اذان صبح، با عبادت و مناجات سپری می‌شود. نماز شب قدر نیز از مهم‌ترین عبادات این شب به شمار می‌رود. مسلمانان می‌توانند این نماز را در خانه یا مسجد، به همراه دیگر مراسم شب قدر به جای ‌آورند. در مراسمی که به خاطر شب قدر در مساجد برگذار می‌شود، مناسک شب قدر به صورت چند محور انجام می‌گیرد که این نماز در مرحله ششم این مراسم قرار دارد و نماز صد رکعتی شب قدر، در مرحله هشتم این مراسم  برپا می‌شود. نماز شب قدر، مختص زمان و مکان خاصی نیست و نمازگزار می‌تواند از اذان مغرب تا اذان صبح این نماز را به جای آورد.

4-نماز-شب-قدر-چه-ساعتی-خوانده-می‌شود

نماز شب قدر چگونه خوانده می‌شود؟

پس از نیت قلبی برای خواندن نماز شب قدر، وضو گرفته و نماز را به این صورت می‌خوانیم:

 • پس از نیت، سوره حمد را می‌خوانیم.
 • سپس هفت مرتبه سوره توحید را می‌خوانیم.
 • سپس به رکوع می‌رویم و ذکر رکوع را می‌خوانیم.
 • سپس سجود را به جای می‌آوریم و ذکر سجده را می‌خوانیم.
 • رکعت دوم نماز را نیز به همین صورت به جای می‌آوریم.
 • سپس تشهد و سلام را می‌خوانیم.
 • پس از تشهد و سلام و در پایان نماز، 70 مرتبه ذکر «استغفرالله ربی و اتوب الیه» را می‌خوانیم.

نماز شب قدر اهل سنت

اهل سنت و شیعه در برخی موضوعات مرتبط با شب قدر و آیین‌های ویژه این شب، با هم اختلاف نظر دارند؛ با این همه به ارزش این شب و اهمیت انجام آیین و مناسک این شب عزیز واقف هستند. اهل سنت نیز با شیعه در اهمیت دادن به آیین شب‌های قدر و خواندن نماز شب قدر، در اشتراک نظر هستند؛ اما این نماز را به شیوه مخصوص خود به جای ‌می‌آورند و خود را از ثواب این نماز بهره‌مند می‌کنند.

پیشنهادی  آموزش کامل غسل شب قدر

طریقه خواندن نماز شب قدر اهل سنت

طریقه خواندن نماز شب قدر در میان اهل سنت، به این صورت است که نمازگزار در شب قدر، بعد از نماز عشا، 8 رکعت نماز تراویح به جای‌ می‌آورد و در هر رکعت یک صفحه از قرآن را می‌خواند و پس از افطار، مجدد شروع به خواندن نماز تراویح در 20 رکعت می‌کند. این نماز مانند بقیه نمازها در دو رکعت و 10 مرتبه خوانده می‌شود و در آخر رکعت دوم، یک جز از قرآن را می‌خوانند و در شب آخر قدر آن را ختم می‌کنند.

4-نماز-شب-قدر-چه-ساعتی-خوانده-می‌شود 5-طریقه-خواندن-نماز-شب-قدر-اهل-سنت

تسبیحات نماز شب قدر

تسبیحات نماز شب قدر یکی از بخش‌های این نماز است که ثواب این نماز را برای نمازگذار دوچندان می‌کند. این تسبیحات شامل ذکر استغفار بندگان می‌شود و تکرار این تسبیحات برای دنیا و آخر خواننده آثار بسیار مبارکی به همراه خواهد داشت. تسبیحات این نماز، پس از اتمام نماز شب قدر خوانده می‌شود که شامل صد مرتبه ذکر«اَستغفراللهِ رَبی و اَتوب اِلیه» و صد مرتبه ذکر «اَللهم العَن قَتَلَهُ امیرالمومنین (ع)» می‌شود.

نماز شب قدر؛ دریچه‌ای رو به آفریدگار

شب قدر شبی است که هر ذکر بنده، طائری برای بهشت می‌شود. شبی که هرچه خداوند متعال برای بنده‌اش تقدیر کند، عملی می‌شود و دعای هیچ بنده‌ای رد نمی‌شود.

نماز شب قدر نمازی است که مسلمانان به امید آمرزش به جا می‌آورند و یقین دارند که خدا از هر شخص دیگری به آن‌ها نزدیک‌تر است و آرامش را به دل‌های آنان سرازیر می‌کند.

در شب قدر که در‌های آسمان به روی هر بنده‌ای باز است، با خواندن نماز شب قدر و هر سجده‌ای که در این نماز به‌جا می‌آوریم، یک درخت در بهشت برای سجده‌کننده غرس می‌شود و هر رکعت از نمازی که به‌جای می‌آوریم، خانه‌ای از یاقوت برای شخص نمازگزار ساخته می‌شود. اگر در رابطه با دیگر اعمال شب‌های پرفیض قدر سوالی دارید، به مقالات مناسبت بیلبلیک نگاهی بیندازید.

5/5 - (57 امتیاز)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا