تبلتراهنمای خریدکالای دیجیتال

راهنمای خرید تبلت دست دوم + هرآنچه باید بدانید!

رسانه بیلبیلک به شما کمک می‌کند تا در خرید تبلت دست دوم، از امنیت و آگاهی کامل برخوردار باشید!

تبلت‌ها کالای مورد نیاز بیشتر افراد بوده و خرید تبلت دست دوم امروزه یک گزینه اقتصادی است که با توجه به نوسانات روزانه و لحظه‎ای ارز و افزایش قیمت کالاهای دیجیتال، مورد انتخاب بسیاری از افراد قرار می‌گیرد؛ ولی اگر این انتخاب منطقی نبوده و به صورت سرسری اتفاق بیفتد، نه تنها تبلت خریداری شده، نیاز شما را برطرف نخواهد کرد، بلکه هزینه‌های فراوانی که صرف تعمیرات تبلت می‌کنید، هدف اصلی از خرید تبلت دست دوم را که صرفه اقتصادی است، کاملاً نقض کرده و متضرر خواهیدشد.

بنابراین به منظور جلوگیری از مشکلات این چنینی، لازم است که قبل از خرید تبلت دست دوم، به نکات مختلفی توجه کنید، تا خریدی مناسب و سودده داشته باشید. با توجه به اهمیت این نکته در شرایط اقتصادی کنونی، ما در تیم تحریریه رسانه مستقل بیلبیلک تصمیم گرفتیم تا شما را با تمام نکات مهم در خرید تبلت دست دوم آشنا کنیم؛ با ما همراه باشید.

چگونه در خرید تبلت دست دوم، انتخابی درست داشته باشیم؟

2-چگونه-در-خرید-تبلت-دست-دوم،-انتخابی-درست-داشته-باشیم؟

رسانه-مستقل-بیلبیلک

با شنیدن تبلت دست دوم لازم نیست که بترسید یا فکر کنید حتماً یک کالای خراب است. بلکه با باز شدن جعبه تبلت و حتی یک بار استفاده، تبلت نو به تبلت دست دوم تبدیل می‌شود. هستند افرادی که با چند روز استفاده از تبلت به دلایل مختلف اقدام به فروش می‌کنند، در این حالت تبلت کاملاً مناسب برای استفاده و دارای عمر طولانی است، در حالی که شما با هزینه‌ای کمتر از تبلت نو آن را تهیه کرده‌اید.

در طرف مقابل برخی از تبلت‌ها را حتی نمی‌توان دست دوم نامید، چرا که با استفاده بسیار زیاد، عمر مفید آن‌ها رو به پایان بوده یا حتی ممکن است قسمت‌های مختلفی از آن دچار مشکل و عیب باشد و فروشنده نیز به دلیل غیرقابل استفاده بودن اقدام به فروش آن کرده‌است. با خرید این دست تبلت‎های دست دوم نه تنها سود نکردید بلکه متضرر نیز شده‌اید.

بنابراین همانطور که در ابتدا نیز بیان کردیم، برای داشتن انتخابی مناسب در خرید تبلت دست دوم نیز همانند تبلت نو و کارنکرده، لازم است که به نکات مختلفی توجه کنید، تا پول خود را برای خرید تبلتی نامناسب که برای استفاده شما طراحی نشده است، دور نریزید. از این رو پیشنهاد می‌کنیم قبل از اقدام برای خرید تبلتی دست دوم، ابتدا این نکات را بخوانید و در نظر داشته باشید:

توجه به میزان بودجه در خرید تبلت دست دوم

3-توجه-به-میزان-بودجه-در-خرید-تبلت-دست-دوم

متاسفانه یا خوشبختانه در دنیای امروز، پول نقش اساس در همه خریدهای ما داشته و مجبوریم آن را در اولویت اول هنگام خرید قرار دهیم، همان‌طور که برای انجام هزینه‌ای کمتر به سراغ خرید تبلت دست دوم می‌رویم. ولی تبلت‌های دست دوم نیز همانند تبلت‌های نو، متنوع بوده و در بازه قیمتی وسیعی قرار دارند. از این رو ابتدا باید بودجه مدنظر خود را مشخص کنید، تا این تعداد مدل‌های متنوع را به تعداد محدودی در بازه قیمتی a تا b کاهش دهید.

توجه به کاربرد در خرید تبلت دست دوم

طبیعتا پس از اینکه میزان بودجه خود را مشخص کردید، تنها تعداد محدودی تبلت از مدل‌ها و برندهای مختلف در این بازه قرار می‌گیرند، که تصمیم‌گیری خرید تبلت دست دوم، در این حالت برای شما راحت‌تر خواهد بود. اما در این مرحله برای اینکه تبلتی متناسب با نیازهای خود تهیه کنید، باید استفاده‌ای که از تبلت خود خواهید داشت را در نظر گرفته و مطابق آن انتخاب کنید.

رسانه-مستقل-بیلبیلک

به عنوان مثال هدف شما از خرید تبلت دست دوم، تماشای فیلم و ویدیو است یا انجام بازی‌ها؟ تنها از شبکه‌های اجتماعی و وب‌گردی استفاده خواهید کرد یا برای انجام کارهای تخصصی‌تر مثل طراحی، به دنبالی تبلتی هستید تا نرم‌افزارهای به خصوصی را استفاده کرده و لپ تاپی کوچکتر داشته باشید که راحت‌تر جابجا کنید؟

البته توجه کنید که علاوه بر نیازها، اولویت‌ها نیز در خرید تبلت دست دوم تأثیرگذار هستند؛ چرا که اگر بودجه‌ای به اندازه خرید تبلتی میان‌رده دارید، طبیعتاً برخی ویژگی‌های آن در سطح متوسط خواهد بود و شاید مجبور شوید از برخی نیازهای خود که جزو اصلی‌ترین اولویت‌های شما نیستند، صرف نظر کنید.

بنابراین با توجه به اینکه افراد و اقشار مختلف هر کدام نیازهای متفاوتی دارند، از این رو در انتخاب تبلت قبل از خرید باید دقت کافی داشته و نیازهای خود را اولویت بندی کنید، تا پس از خرید تبلت دست دوم، متوجه اشتباه بودن انتخاب خود نشوید. به عنوان نمونه، هرگز یک دانش‌آموز و یک مهندس به تبلتی یکسان نخواهند داشت و هر کدام باید تبلتی در سطح نیاز خود تهیه کنند.

توجه به مشخصات مختلف فنی و ظاهری در خرید تبلت دست دوم

4-توجه-به-مشخصات-مختلف-فنی-و-ظاهری-در-خرید-تبلت-دست-دوم

در مرحله بعدی پس از مشخص کردن اولویت‌بندی‌ نیازهای خود، باید مشخصات فنی و ویژگی‌های ظاهری تبلت‌هایی که در بازه بودجه شما قرار داشتند، را به دقت بررسی کنید تا ببینید کدام مدل‌ها به اولویت‌هایی که نوشته‎اید، نزدیک‌تر هستند.

برای اطلاع از مشخصات مختلف تبلت‌ها در مدل‌ها و برندهای گوناگون، صفحه کالای دیجیتال بیلبیلک ، یکی از گزینه‌های پیش روی شماست که با هدف بررسی و مقایسه محصولات مختلف دیجیتال، سعی در تسهیل فرآیند خرید شما دارد. اگر زیاد با مشخصات و اصطلاحات استفاده شده آشنا نیستید، بیلبیلک در این بخش، به عنوان مهم‌ترین ویژگی‌هایی که در خرید تبلت دست دوم باید به آن‌ها توجه کنید، چند مشخصه را برای شما نام برده و معرفی کرده است:

1) قدرت پردازش، رم و حافظه داخلی تبلت دست دوم

پردازشگر حرف اول را در تمامی کالاهای دیجیتالی می‌زند که قدرت دستگاه را برای اجرای نرم‌افزارهای مختلف یا اجرای چند برنامه به صورت همزمان تعیین می‌کند. هنگام خرید تبلت دست دوم نیز باید توجه کنید که پردازنده مرکزی دستگاه با کارایی مورد نیاز شما همخوانی داشته باشد.

اگر به دنبال خرید تبلت دست دوم مناسب برای گیمینگ، کارهای تخصصی و طراحی هستید، پردازنده اهمیت بیشتری برای شما خواهد داشت و باید دارای قدرت و سرعت کافی باشد؛ یکی از عوامل تعیین کننده سرعت تبلت حافظه رم آن است. حافظه داخلی نیز میزان ظرفیت تبلت برای نصب و ذخیره‌سازی برنامه‌ها و فایل‌ها را مشخص می‌کند و باید به میزان مورد نیاز باشد.

2) سیستم عامل تبلت دست دوم

5-سیستم-عامل-تبلت-دست-دوم

از آن جایی که سیستم عامل تبلت‌ها، ارتباط میان کاربر و نرم‌افزار تبلت را میسر کرده و نقش مهمی در پردازش دارد، لذا هنگام خرید تبلت دست دوم باید به نوع سیستم عامل آن توجه کنید. در حال حاضر تبلت‌ها دارای یکی از سه نوع سیستم عامل موجود هستند. به جز تبلت‌های آیفون که از سیستم عامل IOS پشتیبانی می‌کنند، تبلت‌های تولید شده در بقیه برندها دارای سیستم عامل اندروید یا ویندوزفون می‌باشند.

پیشنهادی  بررسی مچ بند هوشمند شیائومی mi band 6

پیشنهاد ما در بیلبیلک این است که ابتدا هر کدام از سیستم عامل‌ها را بررسی کنید تا ببینید با کدام یک احساس راحتی بیشتری دارید. اما در این راه کارایی تبلتی که تهیه می‌کنید و نیازهای خود را نیز نباید فراموش کنید، چرا که سیستم عامل تأثیر بسیاری در تنوع اپلیکیشن‌ها و کارکرد شما خواهدداشت.

 • اگر هدف شما از خرید تبلت دست دوم، تماشای فیلم، گیمینگ یا استفاده از شبکه‌های مجازی و وب‌گردی است، پیشنهاد ما خرید تبلت اندرویدی است. چرا که تنوع اپلیکیشن‌ها در آن بسیار زیاد بوده و سرعت بالاتری خواهندداشت. به عبارت دیگر گوشی‌های هوشمند با سایز کوچکتر هستند.
 • تبلت‌های اندرویدی برای استفاده به عنوان لپ تاپ یا دسکتاپ مناسب نیستند و اگر تبلتی به این منظور می‌خواهید باید به سراغ خرید تبلت ویندوزی بروید. این تبلت‌ها هرچند که تنوع اپلیکیشن‌ کمتری دارند، ولی کاملاً مشابه یک لپ تاپ هستند با وزنی بسیر کمتر که اغلب کارهای خود را مثل استفاده از آفیس می‌توانید به وسیله آن انجام دهید. معمولاً این تبلت‌ها دارای تنوع مدل کمتری نسبت به تبلت‌های اندرویدی بوده و گران‌تر هستند.
 • در نهایت تبلت‌های با سیستم عامل IOS نیز گزینه‌ای لاکچری با هزینه بیشتر محسوب شده و تنها در آیپدها خواهیدیافت. این تبلت‌ها نیز از سرعت عملکردی بالایی برخوردار هستند.
3) ابعاد و طراحی ظاهری تبلت دست دوم

6-ابعاد-و-طراحی-ظاهری-تبلت-دست-دوم

در کنار اینکه باید تبلت انتخابی ظاهری دلچسب برایتان داشته باشد، از آن جایی که تبلت‌ها در ابعاد مختلف 7 تا حتی 12 اینچی طراحی و تولید شده‌اند، باید در خرید تبلت دست دوم به ابعاد آن نیز توجه کرد. برای تماشای فیلم و گیمینگ، احتمالاً باید تبلتی با نمایشگر بزرگتر و برای جابجایی‌های دائمی و روزانه، بهتر است تبلتی سبک‌تر با ابعاد کوچکتر تهیه کنید. البته تأثیر کیفیت ساخت و جنس تبلت را نیز نباید فراموش کرد. تبلت‌های با بدنه و قاب فلزی از استحکام بالاتری برخوردار بوده و معمولاً قیمت گران‌تری نیز دارند.

4) صفحه نمایش تبلت دست دوم

کیفیت صفحه نمایش و فناوری استفاده شده برای ساخت نمایشگر نیز از جمله مواردی است که اگر هدف شما از خرید تبلت گیمینگ، طراحی یا تماشای فیلم باشد، ممکن است برای شما حائز اهمیت فراوان باشد. در حال حاضر صفحه نمایش‌های مختلفی برای تبلت‌های گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرند. نمایشگرهای با فناوری Super AMOLED جزو بهترین و باکیفیت‌ترین صفحه نمایش‌های موجود در تبلت‌ها هستند که معمولاً در رده‌های پرچمدار مورد استفاده قرار گرفته‌اند؛ شاید بتوانید در خرید تبلت دست دوم، یک تبلت مچهز به این نمایشگر را پیدا کنید.

5) پشتیبانی از سیم‌‌کارت و قابلیت مکالمه تبلت دست دوم

قابلیت پشتیبانی از سیم کارت نیز جزو نکاتی است که در همه تبلت‌ها وجود ندارد. بنابراین اگر از تبلت خود برای مکالمه استفاده خواهید کرد یا در مکان‌های مختلف جابجا می‌شوید و همه جا به اینترنت وای فای دسترسی ندارید، می‌توانید با تهیه این نوع تبلت‌ها از داده سیم‌کارت نیز برای اتصال به اینترنت در هر نقطه و زمان استفاده کنید.

6) دوربین و باتری تبلت دست دوم

7-دوربین-و-باتری-تبلت-دست-دوم

باتری یکی دیگر از مهم‌ترین مشخصات تبلت است که تعیین کننده میزان نگه‌داری شارژ تبلت بوده و آن را برای جابجایی‌های طولانی مدت مناسب می‌سازد. لذا هنگام خرید تبلت دست دوم باید به کیفیت باتری توجه کنید؛ البته این نکته را فراموش نکنید که تبلت هرچقدر بیشتر کار کرده باشد، طبیعتا طول عمر مفید باتری نیز کاهش یافته و مدت کمتری شارژ نگه می‌دارد. ابعاد صفحه نمایش و پردازنده نیز در تعیین ظرفیت لازم برای باتری تبلت مؤثر هستند.

علاوه بر مشخصات مهم تبلت‌ها، برخی از تبلت‌ها از امکانات بیشتری نیز برخوردار هستند؛ دوربین مهم‌ترین آن‌هاست که در اغلب تبلت‌ها با کیفیت‌های گوناگون قرار گرفته‌اند تا نسبت به بودجه و نیاز خود مدل مناسب را انتخاب کنید. از جمله دیگر قابلیت‌ها نیز می‌توان به داشتن قلم هوشمند، سنسور اثر انگشت، پورت‌های مختلف و امکان اتصال کیبورد اشاره کرد که در تبلت‌های رده بالاتر وجود دارند.

در نهایت جزئیات مشخصات و ویژگی‌های چند مدل برگزیده شده را با یکدیگر مقایسه کنید، تا به یک انتخاب مطمئن و درست برای خرید تبلت دست دوم برسید. همچنین برای اطمینان بیشتر از کیفیت و طول عمر تبلتی که انتخاب کرده‌ا‌ید، می‌توانید از افرادی که این تبلت را استفاده کرده‌اند، یا فروشندگان سوال کنید یا به سایت‌های معتبر همچون دیجی‌کالا و زومیت مراجعه کرده و نظرات کاربران را نسبت تبلت مورد نظر مطالعه کنید تا از نکات مثبت و منفی آن آگاه شده و با استفاده از تجارب دیگران، بهترین تصمیم را بگیرید.

در خرید تبلت دست دوم سالم به چه نکاتی توجه کنیم؟

در خرید تبلت دست دوم سالم به چه نکاتی توجه کنیم؟

نکاتی که در بخش قبل بیان شدند، اکثراً در خرید تبلت نو نیز وجود داشته و باید رعایت شوند، ولی به دلیل پیچیده بودن فرآیند خرید تبلت دست دوم، برخی نکات دیگر مختص این نوع خرید هستند. توجه به این نکات شما را از قابل اعتماد بودن و سالم بودن تبلت و قسمت‌های مختلف آن مطمئن می‎سازد، تا برای خرید تبلتی خراب، تقلبی یا سرقتی هزینه نکرده باشید.

بعد از اینکه با استفاده از نکات بیان شده در  خرید تبلت خوب موفق شدید، می‌توانید با توجه به این نکات، برای خرید تبلت دست دوم اقدام کنید:

· خرید تبلت دست دوم از فروشگاه معتبر یا فروشنده‌ای آشنا

برای اطمینان پیدا کردن از کیفیت تبلت دست دوم و طول عمر آن، می‌توانید به عنوان اولین و بهترین راه‌حل برای خرید تبلت دست دوم به فروشگاه معتبر یا فروشنده‌ای آشنا و قابل اعتماد مراجعه کنید. در این صورت احتمال اینکه تبلتی خراب یا تقلبی به شما بفروشند، کمتر از زمانی است که از فردی ناشناس تبلت دست دوم بخرید.

همچنین می‌توانید در صورتی که امکان خرید تبلت دست دوم از فروشگاهی آشنا و معتبر را ندارید، از یک فرد متخصص که از مشخصات فنی تبلت آگاهی دارد، به عنوان مشاور کمک بگیرید تا تبلت مورد نظر شما را بررسی کرده و سالم بودن یا نبودن و ارزش خرید آن را به شما اطلاع دهد.

پیشنهادی  راهنمای خرید لپ تاپ ایسر تا 20 میلیون تومان + بهترین لپ تاپ ایسر زیر 20 میلیون

· اطمینان از سرقتی نبودن در خرید تبلت دست دوم

9-اطمینان-از-سرقتی-نبودن-در-خرید-تبلت-دست-دوم

آمارها نشان می‌دهند که امروزه میزان دزدی گوشی و تبلت به شدت افزایش یافته و طبیعتاً این تبلت‌ها برای فروش وارد بازار خرید تبلت دست دوم خواهندشد که می‌تواند مشکلاتی فراوانی را در آینده برای شما به دنبال داشته باشد. برای اطمینان از سرقتی نبودن تبلت، به عنوان ابتدایی‌ترین نکته، جعبه تبلت را از فروشنده یا فروشگاه درخواست کنید؛ چون معمولاً تبلت‌های سرقتی فاقد جعبه هستند.

در مرحله بعد، برای اطمینان بیشتر شماره سریال حک شده روی تبلت را با شماره سریال روی جعبه مطابقت دهید تا یکسان باشند. اگر در هر یک از آن‌ها شماره سریال مخدوش شده یا قسمتی از آن خوانده نمی‌شود، بهتر است برای خرید آن تبلت ریسک نکنید.

· اطمینان از اصالت تبلت دست دوم

خرید تبلت دست دوم کار پرریسک و پیچیده‌ای است؛ چرا که امروزه حتی در محصولات نو و کارنکرده نیز افرادی وجود دارند که تبلت تقلبی را به جای اصل به فروش رسانده یا تجهیزات جانبی آن مثل شارژر و باتری را با محصولات فیک جایگزین می‌کنند. بنابراین در خرید تبلت دست دوم که بسته‌بندی تبلت نیز باز شده، باید دقت بیشتری کنید.

در صفحات مختلف اینترنتی و شبکه‌های مجازی ویدیوهای مختلفی وجود دارند که تفاوت بین کالاهای اصل و فیک را با جزییات لازم در هر مدل از تبلت‌ها بررسی کرده‌اند. می‌توانید قبل از خرید از این ویدیوها استفاده کرده و نکاتی که تبلت و شارژر اصل را از فیک مشخص می‌کند، را به یاد بسپارید تا هنگام خرید بررسی کنید.

با بررسی دقیق تبلت هنگام خرید، توجه کنید که پاسخگویی تبلت به سرعت صورت گیرد؛ در غیر اینصورت یا تبلت تقلبی بوده یا مشکلی در سیستم آن وجود دارد که سبب کندی تبلت شده‌است.

· تست پیش از خرید تبلت دست دوم

10-تست-پیش-از-خرید-تبلت-دست-دوم

نکته مهمی که بیشترین اهمیت را در خرید تبلت دست دوم داراست، تست و بررسی دقیق قسمت‌های مختلف تبلت موردنظر، از نظر ظاهری و فنی می‌باشد. با بررسی قسمت‌های مختلف تبلت می‌توانید تبلتی سالم تهیه کنید که کارایی لازم را داشته و از طول عمری کافی برخوردار باشد.

1) بررسی ظاهری تبلت دست دوم

پس از اینکه به صورت حضوری تبلت را در دست گرفتید، ابتدا تمامی ابعاد و زوایای آن را به دقت نگاه کنید تا در مرحله اول از نظر ظاهری شکستگی، خراش، فرورفتگی یا هر مشکل دیگری در بدنه، قاب و صفحه نمایش تبلت وجود نداشته باشد؛ چرا که این علامت‌ها می‌توانند حاکی از سقوط تا ضربه دیدن تبلت باشند و این ضربه به نقاط دیگر تبلت نیز آسیب رسانده باشد.

احتمال سالم بودن یک تبلت با ظاهر مناسب بیشتر از سالم بودن یک تبلت با ظاهری شکسته و درب و داغون است. چرا که سلیقه صاحب قبلی تبلت و شیوه نگهداری وی از تبلت در گام اول با نگاه کردن به ظاهر آن مشخص می‌شود. بنابراین بهتر است از خرید تبلت دست دوم که از نظر ظاهری نیز کیفیت مناسبی نداشته و دارای شکستگی، خراش و زدگی زیادی است، خودداری کنید. به عنوان مثال، کلیدهای سخت‌افزاری موجود در بدنه تبلت را استفاده کنید، دستگاه را روشن و خاموش، یا صدا را کم و زیاد کنید یا دقت کنید تا لنزهای دوربین، از دچار شکستگی یا هر مشکل ظاهری دیگری نباشند.

در طرف دیگر، اگر تبلت دارای ظاهری بسیار مناسب باشد، نمی‌توان گفت که از نظر نرم‌افزاری و سخت‌افزاری نیز کاملاً سالم بوده و مشکل فنی ندارد؛ بلکه باز هم باید قسمت‌های مختلف آن را یک به یک بررسی کنید، تا از سلامت هر بخش مطمئن شوید.

2) بررسی فنی اجزای تبلت دست دوم

11-بررسی-فنی-اجزای-تبلت-دست-دوم

انجام تست‌های زیر را هنگام خرید تبلت دست دوم فراموش نکنید:

 • برای کسب اطمینان از سالم بودن نمایشگر تبلت، یک صفحه کاملاً سفید را باز کرده و بررسی کنید که هیچ نقطه سیاه و پیکسل سوخته‌ای در نمایشگر وجود نداشته باشد.
 • تبلت را در دست بگیرید و دقایقی با آن کار کنید تا کیفیت تاچ و صفحه لمسی تبلت را بررسی کرده و با اجرای چند اپلیکیشن از هنگ نکردن و کند نبودن سیستم تبلت مطمئن شوید.
 • برای بررسی دوربین تبلت، با دوربین اصلی و سلفی، عکس و فیلم تهیه کنید تا مطمئن شوید با توجه به مشخصاتی که مطالعه کرده‌اید، دارای کیفیت لازم می‌باشد.
 • باتری یکی اجزای مهمی است که هنگام خرید تبلت دست دوم باید توجه کنید تا قابلیت نگه‌داری شارژ به مدت لازم را داشته باشد. بنابراین بررسی کنید که باتری سالم باشد و با اندکی استفاده مقدار زیادی شارژ از دست ندهد. می‌توانید از فروشنده نیز میزان عمر باتری را سوال کنید. طبیعتاً هر چقدر تبلتی که تهیه می‌کنید بیشر استفاده شده باشد، عمر باتری کاهش یافته‌است.
 • موزیک، فیلم یا هر فایل صوتی دیگری را اجرا کرده و کیفیت اسپیکرها را بررسی کنید؛ با اتصال هدفون نیز از سالم بودن جک و سیم هندزفری مطمئن شوید.
 • سیم کارت را درون دستگاه قرار دهید و برای اطمینان از آنتن‌دهی، برقراری ارتباط و کیفیت تماس، چند ثانیه‌ای را مکالمه کنید و از سالم بودن میکروفون نیز اطمینان یابید.
 • دیگر پورت‌ها و درگاه‌هایی که در تبلت مورد نظرتان وجود دارد را نیز بررسی کنید تا از سالم بودن آن‌ها اطمینان حاصل کنید. به عنوان مثال کارت حافظه را در شیار مربوطه قرار دهید و بررسی کنید که اطلاعات مموری کارت خوانده می‌شوند یا نه؛ سیم شارژر را وصل کنید و از شارژ شدن آن مطمئن شوید؛ به همین ترتیب دیگر پورت‌ها، همانند HDMI یا هر پورت دیگری که وجود دارد را نیز بررسی کنید.
 • سیستم‌های ارتباطی تبلت مثل وای‌فای، بلوتوث، جی‌پی‌اس و غیره را نیز با اتصال و استفاده از هر یک چک کنید.
 • در صورتی که تبلت انتخابی شما، از قابلیت‌های سخت‌افزاری دیگر مثل قلم هوشمند، سنسور اثر انگشت و Face ID برخوردار باشد، باید آن‌ها را نیز هنگام خرید تبلت دست دوم به کار گیرید تا از سالم بودن آن‌ها مطمئن شوید.

· گارانتی در خرید تبلت دست دوم

12-گارانتی-در-خرید-تبلت-دست-دوم

طبیعتاً نمی‌توان هنگام خرید تبلت دست دوم انتظار داشت که دارای گارانتی باشد، مگر اینکه فروشنده پس از گذشت فرصت کوتاهی از خرید خود، اقدام به فروش تبلت کرده باشد. در اینصورت کارت گارانتی و فاکتور خرید فروشنده را حتماً از وی درخواست کنید تا در صورت بروز مشکل بتوانید از گارانتی دستگاه استفاده کنید.

پیشنهادی  مقایسه گوشی سامسونگ با آیفون؛ کدام بهتر است؟

اما معمولاً خیلی کم پیش می‌آید که تبلتی دست دوم و دارای گارانتی پیدا کنید و اغلب کالاهای دست دوم فاقد گارانتی هستند. در اینصورت بهتر است از فروشنده مهلتی چند روزه درخواست کنید تا تمام جوانب تبلت را بتوانید بررسی کنید، چرا که بررسی تمام جوانب تبلت در هنگام خرید تبلت دست دوم ممکن نیست و شاید با استفاده طولانی‌تر مشکلاتی را در آن ببینید، در این صورت می‌توانید آن را به فروشنده بازگشت دهید.

· مقایسه قیمت تبلت دست دوم و نو

مهم‌ترین دلیل هر کس برای خرید تبلت دست دوم، صرفه اقتصادی و هزینه کمتر آن است. لذا باید پس از انتخاب برند و مدل دلخواه خود، قیمت نوع آکبند و نو آن تبلت را بدانید تا بتوانید با قیمتی که برای دست دوم همان تبلت بیان شده‌است، مقایسه کنید. اگر این اختلاف قیمت بسیار ناچیز بود، قبول این ریسک برای خرید تبلت دست دوم کار عاقلانه‌ای نیست و بهتر است بیشتر روی آن فکر کرده یا از فروشگاه‌های دیگر نیز پرس و جو کنید. در برخی مواقع خرید تبلت ارزان متناسب با بودجه شما می‌تواند بهتر از خرید تبلت دست دوم باشد.

در طرف مقابل اگر این اختلاف قیمت بسیار زیاد بود و نسبت به میانگین قیمتی که اغلب فروشگاه‌ها برای دست دوم همان تبلت بیان می‌کنند، بسیار ارزان‌تر بود، بهتر است زود هیجان‌زده نشده و برای خرید تبلت دست دوم اقدام نکنید. چرا که هیچ ارزانی بی علت نیست و ممکن است این تبلت فیک، سرقتی یا دارای ایرادی جدی باشد، حتی اگر از نظر ظاهری نیز مشکلی را احساس نکنید.

· خرید تبلت دست دوم حضوری یا غیرحضوری

13-خرید-تبلت-دست-دوم-حضوری-یا-غیرحضوری

برای خرید تبلت دست دوم یا استوک از چند طریق می‌توانید اقدام کنید: اولین روش که برای هر خریدی به ذهن همه می‌رسد، همان روش سنتی خرید حضوری است. در این حالت به فروشگاه‌های مختلف موجود در بازار که خرید و فروش تبلت‌های دست دوم را نیز بر عهده دارند، مراجعه کنید و مدل مورد نظر خود از آن‌ها را جویا شوید. سپس تبلت‌هایی که در فروشگاه‌های مختلف بودند را از نظر قیمت و کیفیت بررسی کنید تا به انتخابی واحد برسید که از هر نظر مناسب شما باشد. روش بعدی استفاده از سایت‌ها و اپلیکیشن‌هایی نظیر دیوار و شیپور به جای مراجعه حضوری به فروشگاه‌ها می‌باشد.

مزایا و معایب روش‌های مختلف خرید تبلت دست دوم

این روش‌ها هرکدام مزایا و معایب مختلفی را دارند. از جمله مزایای استفاده از سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها، می‌توان به راحتی جست‌وجو و یافتن انواع مدل‌های تبلت تنها با یک سرچ ساده، بدون ساعت‌ها چرخش در بازار و حذف واسطه بین فروشنده و خریدار اشاره کرد که در اغلب مواقع احتمالاً باعث کاهش قیمت خرید می‌شود. البته برای خرید تبلت دست دوم به این شیوه نیز فراموش نکنید که حتماً به صورت حضوری اقدام کرده، تبلت را در دست گرفته، ابعاد مختلف آن را بررسی کنید؛ تنها با دیدن چند تصویر، به هیچ وجه به خرید غیرحضوری و پرداخت پول اقدام نکنید.

اما معایب این روش را نیز نباید نادیده گرفت. توجه کنید که همیشه خرید تبلت دست دوم از فروشگاه بهتر از خرید از یک فرد عادی است؛ چرا که در صورت بروز هر مشکلی میتوانید به فروشگاه مراجعه کرده و مشکل را مطرح کنید. اما در صورتی که از افراد ناشناس این تبلت را خریده باشید، ممکن است نتوانید دیگر او را پیدا کنید.

14-مزایا-و-معایب-روش‌های-مختلف-خرید-تبلت-دست-دوم

هنگامی که با روش اول به دنبال خرید تبلت دست دوم از فروشگاه‌ها هستید، معمولاً فروشندگان دارای تخصص در این زمینه بوده و زمان خرید تبلت استوک، ابعاد مختلف آن را بررسی کرده‌اند تا تبلت مشکل اساسی برای فروش به مشتری نداشته باشد و قیمت‌گذاری منطقی براساس وضعیت تبلت انجام می‌دهند؛ ولی در روش دوم خود مشتری قیمتی را در نظر گرفته و تبلت خود را آگهی کرده‌، در حالی که ممکن است ارزش واقعی آن تبلت کمتر از آن مبلغ باشد.

روش سومی نیز برای خرید تبلت دست دوم وجود دارد و آن خرید آنلاین و غیرحضوری از سایت‌هایی است که تبلت استوک عرضه می‌کنند؛ ولی همانطور که گفته شد این روش اصلاً توصیه نمی‌شود و در هر صورت بهتر است حضوری برای خرید تبلت دست دوم اقدام کنید تا بتوانید از لحاظ ظاهری و فنی قسمت‌های مختلف آن را به دقت بررسی کنید؛ در حالی که در خرید آنلاین این امکان فراهم نیست.

خرید تبلت دست دوم؛ یک انتخاب اقتصادی اما پرریسک

در این مقاله تلاش کردیم تا تمام نکات مختلفی که برای خرید تبلت دست دوم باید بدانید را برای شما مطرح کنیم. بر این اساس همان طور که بیان شد، علاوه بر نکاتی که برای خرید تبلت باید در نظر بگیرید تا بهترین مدل و برند را که دارای مشخصاتی متناسب با بودجه و نیازهای شما باشد، انتخاب کنید؛ نکات دیگری نیز وجود دارند که مختص خرید تبلت دست دوم هستند، مثل بررسی سرقتی نبودن تبلت یا تست سلامت قسمت‌های مختلف آن از جمله نمایشگر، دوربین، باتری، تاچ و پورت‌های مختلف آن، که این عوامل موجب می‌شوند تا خرید حضوری تبلت دست دوم گزینه‌ای بهتر برای انجام این کار باشد.

15-خرید-تبلت-دست-دوم؛-یک-انتخاب-اقتصادی-اما-پرریسک

بدین ترتیب با رعایت تمامی این نکات و انجام خرید حضوری از فروشگاهی معتبر، میتوانید میزان ریسک را در خرید تبلت دست دوم کاهش داده و انتخابی منطقی، عاقلانه و با صرفه اقتصادی داشته باشید. از این رو به عنوان مثال خانواده‌هایی که به دنبال خرید تبلت دانش آموزی برای فرزندان خود هستند نیز می‌توانند با خیالی آسوده از طول عمر این تبلت‌ها، با انجام هزینه‌ای کمتر، نیاز فرزندان خود رفع کنند. همچنین برای دریافت مشخصات هر تبلتی از هر برندی نیز، می‌توانید روی صفحه رسانه مستقل بیلبیلک حساب کنید، همواره با معرفی و مقایسه محصولات مختلف همراه شما هستیم.

منبع خارجی: چگونه یک تبلت دست دو بخریم؟

Rate this post

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا