بررسی محصولکتاب خوانی

معرفی 6 کتاب مناسب کودک + معرفی نویسنده و ناشر کتاب کودک

خرید کتاب مناسب برای کودک کاری دشوار است. در این مطلب، بیلبیلک شما را با 6 کتاب مناسب کودک برتر بازار آشنا می‌کند.

انتخاب کتاب مناسب کودکان کاری دشوار و بسیار حائز اهمیت است. متاسفانه پیشرفت تکنولوژی باعث شده تا برخی از والدین تصور کنند که کودکان با وجود بازی‌ کردن با گوشی و تبلت، دیگر احتیاجی به خواندن کتاب نخواهند داشت. این تصور بسیار اشتباه بوده و آسیبات جبران ناپذیری را به کودکان وارد می‌کند. خواندن کتاب باعث پرورش استعداد و افزایش خلاقیت در کودکان می‌شود، بنابراین بهتر است قسمتی از زمان کودکان صرف خواندن کتاب و زمان معینی نیز صرف بازی‌ها و مشغولیت‌های دیگر شود.

لمس دنیای شیرین خواندن کتاب، تجربه‌ای بسیار به یادماندنی و لذت‌بخش برای کودکان است. البته این نکته را هم باید در نظر داشته باشید که کتاب، نباید اجباری از سمت والدین باشد، بلکه والدین تنها در نقش یک مشوق باید کودکان را به خواندن کتاب تشویق کنند. اگر فرزندتان تمایلی به خواندن کتاب ندارد اصلا نگران نباشید؛ چرا که این بی انگیزگی و بی تمایلی کودکان نسبت به کتاب، حتما دلایلی دارد. برای مثال؛ ممکن است کتاب خریداری شده، مناسب سن کودک شما نبوده و یا موضوع آن مورد علاقه کودک نباشد.

رسانه مستقل بیلبیلک امروز برآن شده است تا راهنمای شما در خرید بهترین کتاب مناسب کودک بوده و با ارائه راهکارهایی به شما کمک کند مناسب‌ترین کتاب کودک را برای فرزند دلبندتان تهیه کرده و خلاقیت کودکان خود را پرورش دهید.

رسانه-مستقل-بیلبیلک

نکات مهم در انتخاب و خرید کتاب مناسب کودک

برای این که کودکان نسبت به خواندن کتاب تمایل نشان داده و به مطالعه کتاب بپردازند، لازم است نکاتی را در هنگام خرید کتاب مناسب کودک، در نظر داشته باشید. رعایت نکردن این نکات در حین انتخاب و خرید کتاب مناسب کودک، موجب بی‌انگیزه شدن و بی تمایلی کودکان نسبت به خواندن کتاب می‌شود. در ادامه این مقاله از سری مقالات کتاب خوانی بیلبیلک،، به بررسی چندین نکته بسیار مهم خواهیم پرداخت که در هنگام خرید کتاب مناسب کودک باید به آن‌ها توجه داشته باشید.

· قیمت را ملاک قرار ندهید!

2-قیمت-را-ملاک-قرار-ندهید!

قیمت پایین کتاب، ملاک درستی برای انتخاب کتاب نیست. قیمت کتاب، تاثیر زیادی در کیفیت چاپ و صفحات کتاب دارد، بنابراین به هیچ وجه ملاکتان را قیمت پایین کتاب مناسب کودک قرار ندهید. همواره سعی کنید کتاب‌هایی باکیفیت و با قیمت مناسب تهیه کنید تا انگیزه و شور و شوق را در قلب و ذهن کودکتان ایجاد کنید.

· رده سنی کودک را در نظر داشته باشید!

یکی از مهم‌ترین معیارها برای انتخاب و خرید کتاب مناسب کودک، رده سنی کودک است. در هنگام خرید کتاب کودک به رده سنی کتاب توجه کرده و کتابی متناسب با سن کودکتان انتخاب کنید. اگر فرزندتان هنوز به سن مدرسه نرسیده، کتابی متناسب با سن کودک خود تهیه کرده و خودتان آن را برایش بخوانید، این کار باعث می‌شود تا کودکان از همان سنین پایین به کتاب خواندن علاقه‌مند شوند. کتاب مناسب کودک به سه دسته رده سنی الف، ب و ج تقسیم می‌شود که پشت کتاب یا صفحه اول آن درج می‌شود. در ادامه هر کدام از این گروه‌های سنی را بررسی خواهیم کرد.

پیشنهادی  بررسی لپ تاپ لنوو Legion 5 + قیمت

1. گروه سنی الف

3-گروه-سنی-الف

این گروه شامل رده سنی قبل از 6 سال می‌باشد، به این گروه سنی، خردسالی نیز گفته می‌شود. این دوره شامل دو گروه؛ قبل از یادگیری زبان و بعد از یادگیری زبان است. گروه اول بیشتر با تصاویر ارتباط برقرار می‌کنند و گروه دوم هم با نوشته‌های متن و هم با تصاویر ارتباط برقرار می‌کنند. به طور معمول کتاب‌های گروه سنی الف بیشتر تصویر محور بوده و از متن کمتری در این نوع کتاب‌ها استفاده می‌شود.

رسانه-مستقل-بیلبیلک

2. گروه سنی ب

گروه سنی ب شامل کودکان 6 تا 8 سال است. در این رده سنی کودکان دوران پیش دبستانی و یا ابتدایی را می‌گذرانند و درک و فهم بیشتری نسبت به سنین پایین‌تر دارند. قدرت و سطح یادگیری در کودکان 6 تا 8 سال بسیار زیاد است. کودکان در این دوران در حال یادگیری زبان و خط هستند و همین امر باعث می‌شود شور و شوق بیشتری برای خواندن کتاب داشته باشند.

خواندن کتاب مناسب کودک، در این سنین موجب قوی‌تر شدن یادگیری در مدرسه و یا مهدکودک شده و توانایی آن‌ها را در خواندن و نوشتن افزایش می‌دهد. به طور معمول کتاب‌های این رده سنی نوشته بیشتری نسبت به رده سنی الف دارند.

3. گروه سنی ج

گروه سنی ج شامل کودکان 9 تا 11 سال است. در این سنین کودکان از درک و فهم بیشتری برخوردار بوده و خواندن و نوشتن را به صورت کامل یاد گرفته‌اند. این دوران، سنین پایان کودکی است و کودکانی که در این رده سنی هستند موضوعاتی همچون دوستی، صلح، بخشش و غیره را به خوبی درک می‌کنند. خرید کتاب‌هایی با موضوعات مختلف و مورد علاقه کودک در این دوران باعث می‌شود تا چیزهای بسیار زیادی را یاد بگیرند.

· به نویسنده، مترجم و ناشر کتاب دقت کنید!

4-به-نویسنده،-مترجم-و-ناشر-کتاب-دقت-کنید!

یکی دیگر از مواردی که بهتر است در هنگام انتخاب کتاب مناسب کودک توجه کنید، نویسنده کتاب است. سعی کنید کتابی که توسط نویسندگان خوب ادبیات کودک نوشته شده باشد را خریداری کنید. همچنین اگر قصد خرید کتابی ترجمه شده را دارید، بهتر است مترجمی را انتخاب کنید که با نثری روان و قابل فهم کتاب را ترجمه کرده باشد تا درک آن برای کودکان راحت‌تر باشد.

· تصویرگری کتاب یک ویژگی بسیار مهم است!

تصویرگری در کتاب مناسب کودکان، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. به طور معمول کودکان، در حین خرید کتاب، در قدم اول به عکس‌ها و تصاویر درج شده روی جلد و داخل صفحات کتاب توجه می‌کنند. کودکان با دیدن تصاویر کتاب‌ها به آن‌ها معنی می‌بخشند و از هر تصویری پیام خاصی دریافت می‌کنند، پس به هیچ وجه این نکته را نادیده نگیرید و به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید.

· ژانر و خلاصه داستان را از یاد نبرید!

5-ژانر-و-خلاصه-داستان-را-از-یاد-نبرید!

آخرین و شاید مهم‌ترین نکته حائز اهمیت برای انتخاب و خریداری کتاب مناسب کودک، توجه به ژانر و موضوع داستان است. بهتر است هنگام خرید کتاب مناسب کودک، علایق فرزندتان را در نظر بگیرید و با توجه به آن تصمیم‌گیری کنید. حتی بهتر است حین خرید فرزندتان را با خود به خرید کتاب برده و انتخاب را به خودش بسپارید.

با این روش عکس العمل بهتری از سوی فرزندتان دریافت خواهید کرد. البته توجه داشته باشید، موضوعی که انتخاب می‌کنید باید کاملا متناسب با سن کودک باشد. در ادامه به معرفی و بررسی برخی از کتاب‌های مناسب کودک خواهیم پرداخت.

معرفی کتاب مناسب کودک (گروه سنی الف، 0 تا 3 سال)

کودکان در این سن، بیشتر به کتاب‌هایی در خصوص رشد مهارت دیداری، بیان، زبان و مهارت‌های دیگر نیاز دارند. برای مثال کتاب‌های آموزش رنگ‌ها، کتاب آموزش اعداد و یا کتاب‌هایی با تصاویر واضح و ساده برای کودکان در این سنین، بسیار مناسب هستند.

پیشنهادی  معرفی هدفون سنهایزر sc30 + مشخصات و قیمت سنهایزر sc30

معمولا کودکان یک یا دوساله، بیشتر به تصاویر دقت می‌کنند و نظرشان بیشتر به تصاویر جذب می‌شود. بنابراین اهمیت تصویرگری، به خصوص در این رده سنی بسیار بالا و تاثیرگذار است. همچنین به دلیل اینکه کودکانی با این سن و سال کتاب‌ها را در دهان خود می‌گذارند، به جنس آن توجه داشته باشید.

· کتاب رنگ‌ها (مجموعه استنلی و آموزش)؛ کتاب مناسب کودک

6-کتاب-رنگ‌ها-(مجموعه-استنلی-و-آموزش)-کتاب-مناسب-کودک

کتاب رنگ‌ها از مجموعه استنلی و آموزش، یکی از کتاب‌های پرفروش برای کودکان است. در این کتاب‌ها استنلی یک همستر بانمک است که همراه دوستش موسو، انواع وسایل نقلیه را با رنگ‌های متفاوت و مختلف به کودکان معرفی می‌کند. این کتاب مناسب رده سنی الف بوده و حتی کودکان زیر 3 یا 4 سال نیز می‌توانند از آن بهره‌مند شوند. این کتاب مناسب کودک توسط «ویلیام بی» نوشته شده و تصویرگری آن نیز توسط خود ویلیام بی انجام شده است که جزو بهترین تصویرگری‌های او به شمار می‌آید. مترجم این کتاب مناسب کودک، خانم «ملیحه یوسفی» و ناشر آن «ناریا» است.

· کتاب از 1 تا 10؛ کتاب مناسب کودک

7-کتاب-از-1-تا-10-کتاب-مناسب-کودک

کتاب از 1 تا 10 یکی از کتاب‌های مفهومی و آموزشی برای کودکان است. این کتاب علاوه بر آموزش اعداد و ارقام، کودکان را با اعضای بدن حیوانات نیز آشنا می‌کند. این کتاب نیز برای کودکان زیر 3 یا 4 سال مناسب است. کتاب از 1 تا 10 اثر نویسنده خوش ذوق «میس فون هات» بوده و تصویرگری آن را نیز خودش انجام داده است.

در تصویرگری این کتاب آموزشی، از رنگ‌های واضح و شاد استفاده شده و اگر بخواهیم به زبان ساده‌تر بگوییم کتابی با تصاویر گیرا و بسیار جذاب است. این کتاب کودکان و خردسالان را تشویق می‌کند تا اعداد نوشته شده بر روی کتاب را دیده و اعضای بدن حیوانات را بشمارند. البته این کار با کمک والدین امکان‌پذیر خواهد بود. مترجم کتاب از 1 تا 10، «سارا یوسف پور» و ناشر آن «موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان – کتاب‌های تاک» می‌باشد.

معرفی کتاب مناسب کودک (گروه سنی الف، 3 تا 6 سال)

شاید انتخاب و خرید کتاب مناسب برای کودکان کار ساده‌ای به نظر بیاید ولی همان‌طور که گفتیم انتخاب کتاب مناسب کودک بسیار مهم است. یکی از مهم‌ترین مسائل در خرید کتاب مناسب کودک، توجه به سن و سال فرزندتان است. کودکان 3 تا 6 سال روند یادگیری زبان مادری را طی می‌کنند، بنابراین شما می‌توانید با خرید کتاب مناسب کودک با توجه به رده سنی و گروه بندی کتاب، فرزندتان را برای گوش دادن به داستان و نگاه کردن به تصاویر کتاب دعوت و تشویق کنید.

· کتاب مامانم همیشه دوستم دارد!؛ کتاب مناسب کودک

8-کتاب-مامانم-همیشه-دوستم-دارد!-کتاب-مناسب-کودک

کتاب مامانم همیشه دوستم دارد راجب تمساح مادری است که فرزندش را در هر شرایط و همه حال دوست دارد و کنار او است. مامان تمساح، از اول کتاب شروع می‌کند به تعریف موقعیت‌هایی که اتفاق افتاده ولی هنوز هم تمساح کوچولو را با تمام وجود دوست داشته است. این کتاب علاوه بر داستانی بودن، موضوع آموزشی و مفهومی نیز دارد. برای مثال در کتاب مامانم همیشه دوستم دارد، به اعداد و ارقام و فصل‌های سال نیز اشاره شده است. نویسنده این کتاب «لسلی کیملمن»، تصویرگر «لیزا مکیو»، مترجم «فراز پندار» و ناشران آن انتشارات فنی ایران می‌باشد.

· کتاب باید بروم دستشویی؛ کتاب مناسب کودک

9-کتاب-باید-بروم-دستشویی-کتاب-مناسب-کودک

کتاب باید بروم دستشویی کتابی آموزنده و بانمک است که محتوای کلی آن مربوط به آموزش غیرمستقیم دست‌شویی رفتن کودکان است. علاوه بر آن در این داستان بامزه، فرزندتان با حیوانات مختلفی هم آشنا خواهد شد. اگر بخواهیم بصورت خلاصه وار این قصه را برایتان معرفی کنیم باید بگوییم این قصه راجب سگ کوچولویی است که نیاز به دستشویی رفتن دارد ولی لگن او اشغال است، پس به ناچار مجبور می‌شود به دستشویی بزرگترها برود.

شما با خواندن این کتاب در اوقات فراغت برای فرزندتان باعث می‌شوید کودک متوجه شود استفاده از دستشویی کار آنچنان سختی نیست. نویسنده و تصویرگر این کتاب «خیدو فن خنشتن» بوده و با به کارگیری نوشته‌ای آموزنده و تصاویری پر رنگ و نقش در این کتاب، آن را برای کودکان جذاب‌تر کرده و به یک کتاب مناسب کودک تبدیل کرده است. مترجم این کتاب «ندا کمال هدایت» بوده که توانسته این کتاب را به خوبی و به طور ساده ترجمه کند و ناشران آن «موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان، کتاب‌های تاک» است.

پیشنهادی  راهنمای کامل خرید گوشی آیفون 12 پرومکس + بررسی مشخصات و قیمت آیفون ۱۲ پرومکس

معرفی کتاب مناسب کودک (گروه سنی ب، 6 تا 8 سال)

در این رده سنی، کودکان معمولا دوره پیش‌دبستانی یا اول دبستان را طی می‌کنند و همین دلیل سبب می‌شود هم درک بیشتری نسبت به قبل داشته باشند و هم خودشان کم کم، خواندن را یاد بگیرند. شما می‌توانید در این دوره با تهیه و خرید کتاب‌هایی جذاب و با متن ساده، کودکان را تشویق به خواندن و حتی نوشتن کنید.

بهتر است علاوه بر اینکه خودتان کتاب را برای فرزندتان می‌خوانید، مواقعی هم کتاب را دست فرزندتان داده و از او بخواهید تا کمی برای شما بخواند. با این روش، روند آموزشی خواندن و نوشتن فرزندتان قوی‌تر طی خواهد شد و باعث می‌شود کودک از این کار لذت برده و اعتماد به نفس بیشتری کسب کند.

· کتاب اولین روز مدرسه (مجموعه کتاب اولین تجربه‌های تو)؛ کتاب مناسب کودک

کتاب اولین روز مدرسه (مجموعه کتاب اولین تجربه‌های تو)؛ کتاب مناسب کودک

کتاب اولین روز مدرسه راجع به خواهر و برادر دوقلویی است که روز اول مدرسه از سایر بچه‌ها و معلم‌ها خجالت می‌کشیدند؛ ولی بعد از طی مدت کوتاهی از مدرسه رفتن و پیدا کردن دوستان جدید، خوشحال هستند. این کتاب، با متن ساده و کودکانه و تصاویر پرنشاطی که دارد باعث می‌شود فرزندتان علاقه خاصی به خواندن این کتاب پیدا کند. نویسنده این کتاب «آن سی واردی»، تصویرگر «استفن کارت رایت»، مترجم کتاب «حسین فتاحی» و ناشر آن «موسسه انتشارات قدیانی» است.

معرفی کتاب مناسب کودک (گروه سنی 9 تا 11 سال)

در این دوره سنی، کودکان سال‌های آخر دبستان را تجربه می‌کنند و مهارت کافی برای خواندن و نوشتن را کسب کرده‌اند. با این که کودکان در این سن می‌توانند کتاب‌ها را به تنهایی بخوانند اما شما لذت گوش دادن را از آنها دریغ نکنید. شما می‌توانید کتاب را همراه فرزندتان بخوانید و درباره آن نظرهای متفاوتی بدهید. با این کار فرزندتان فرصت فکر کردن و تحلیل کردن متن داستان و کتاب را پیدا کرده و زمان بیشتری را صرف خواندن کتاب خواهد کرد. برای این گروه سنی، کتاب‌های مهارتی گزینه بسیار مناسبی است.

· کتاب فرهنگ تصاویری مشاغل؛ کتاب مناسب کودک

کتاب_فرهنگ_تصاویری_مشاغل_در_کتاب_مناسب_کودک

کتاب فرهنگ تصاویری مشاغل، کتابی ساده و کودکانه درباره مشاغل مختلف است که کودکان را با انواع شغل‌های مختلف آشنا می‌کند. تمام مشاغل در این کتاب بصورت تصویری واضح و پررنگ و نقش، گنجانده شده و برای هر شغل توضیح کوتاهی نیز ارائه داده شده است. نویسنده این کتاب «امیلی بومون»، تصویرگر «کولت داوید»، مترجم کتاب «نفیسه موسوی» و ناشر آن «شهر قلم» است.

کدام کتاب مناسب کودک من است؟

همان‌طور که اشاره کردیم، انتخاب کتاب مناسب کودک کار دشواری نیست و با رعایت نکات حائز اهمیت می‌توانید کتاب مناسب کودک را انتخاب و خریداری کنید. بهتر است حین خرید کتاب مناسب کودک، نکاتی از جمله رده سنی، نویسنده، ناشر، مترجم، تصویرگری و غیره را رعایت کنید تا خریدی آگاهانه و هوشمندانه داشته باشید.

با خرید کتاب مناسب برای کودکتان، او را با دنیای شیرین کتاب آشنا کنید تا از همان کودکی زمان مشخصی را صرف خواندن کتاب بکند. این مقاله از رسانه مستقل بیلبیلک سعی کردیم تا روش‌های مناسب برای خرید کتاب مناسب کودک را به شما معرفی کنیم، و دغدغه شما در مورد خرید کتاب خوب برای کودکتان را کاهش دهیم. همچنین اگر قصد خرید بهترین کتاب‌های موفقیت را دارید، مقاله بیلبیلک در این مورد را از دست ندهید.

5/5 - (52 امتیاز)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا