برترین محصولاتکتاب خوانی

3 نویسنده برتر خارجی در سال 2021 + نتایج جشنواره من بوکر

در طلب فوق، نتایج جشنواره بوکر 2021 و 3 نویسنده برتر سال جهان را برایتان معرفی می‌کنیم؛ با بیلبیلک همراه باشید!

انتخاب بهترین نویسنده برتر خارجی در سال 2021، نیازمند شناخت تعداد زیادی نویسنده و کارهای ادبی منتشر شده توسط آن‌ها در سال 2021 است. یکی از بهترین راه‌های شناخت برترین نویسندگان در هر سال، تصمیم گیری بر اساس نویسندگان منتخب و کاندید برای دریافت جایزه سالانه بوکر است.

این جایزه، یکی از مهم‌ترین جوایز هنری و ادبی است که هر ساله برگزار شده و در نهایت از بین رمان‌های انگلیسی، یک رمان برتر، توسط هیئت داوران، به عنوان برنده اعلام می‌گردد. هیئت داوران، از یک نویسنده، یک کتاب‌فروش، یک کتاب‌دار، یک نماینده هنری و دو ناشر آثار ادبی تشکیل شده است. هر ساله افراد مختلفی برای این نقش‌ها انتخاب می‌شوند.

امسال نیز، 13 نویسنده منتخب از سرتاسر دنیا برای دریافت جایزه بوکر یا همان من بوکر، انتخاب شده‌اند. برای آشنایی با کاندیدها و نحوه انتخاب نویسنده برتر خارجی، در ادامه این مطلب از رسانه مستقل بیلبیلک، با ما همراه باشید.

رسانه-مستقل-بیلبیلک

نحوه انتخاب نویسنده برتر خارجی در جشنواره من بوکر

2-نحوه-انتخاب-نویسنده-برتر-خارجی-در-جشنواره-من-بوکر

معرفی کتاب‌ها و نویسندگان، به عهده ناشرانی است که وظیفه چاپ و انتشار کتاب‌ها را برعهده داشتند و هر ناشر می‌تواند حداکثر دو اثر را به این جشنواره معرفی کند. پس از اتمام معرفی، داوران موظف هستند تمامی کتاب‌های معرفی شده را به طور کامل بخوانند.

البته کتاب‌هایی که توسط ناشران معرفی می‌شوند، تا زمان اعلام لیست کاندیدها به صورت محرمانه باقی می‌مانند. این مسابقه در دو مرحله انجام می‌شود؛ در مرحله اول، داوران پس مطالعه آثار ادبی معرفی شده، لیست اولیه از کتاب‌های منتخب را اعلام می‌کنند. در مرحله دوم و پس از بررسی‌های بیشتر توسط داوران، 6 کتاب منتخب به مرحله فینال می‌رسند تا از بین آن‌ها، بهترین نویسنده برتر خارجی انتخاب شود.

شرط راه یافتن کتاب‌ها به مرحله اول و نهایی، اعلام حمایت داوران از اثر بوده و بدون حمایت هیئت داوران، هیچ کتابی در مرحله اول این جشنواره مورد قبول واقع نخواهد شد. یکی از نکات جالب در مورد این جشنواره این است که، کتاب‌های منتخب و برنده ده سال اخیر نیز می‌توانند جزو لیست اولیه کتاب‌های منتخب باشند.

اگرچه گفته شده که برای انتخاب نویسنده برتر خارجی، رمان انتخاب شده باید به زبان انگلیسی باشد، اما 5 سالی است که بر طبق تصمیم هیئت مدیره، یک کتاب نیز از بین کتاب‌های ترجمه شده به زبان انگلیسی به عنوان برنده انتخاب می‌شود و جایزه نهایی بین دو نویسنده منتخب، تقسیم می‌شود. البته تمامی آثاری که بتوانند خود را به مرحله نهایی جشنواره برسانند و تاییدیه داوران را دریافت کنند، 2500 پوند به عنوان جایزه از طریق بنیاد من بوکر دریافت خواهند کرد.

هیئت داوران مسئول انتخاب نویسنده برتر خارجی امسال چه کسانی بودند؟

3-هیئت-داوران-مسئول-انتخاب-نویسنده-برتر-خارجی-امسال-چه-کسانی-بودند؟

رسانه-مستقل-بیلبیلک

رییس کمیته داوران من بوکر امسال، مایا جاسانوف بود. خانم مایا جاسانوف، مورخ و محقق تاریخی است که دریافت جایزه کاندیل یکی از افتخارات او به شمار می‌آید. وی در اوایل سال میلادی 2021 اعلام کرد: «برای انتخاب نویسنده برتر خارجی، فقط متن و محتوای کتاب، برای داوران اهمیت دارد و نویسنده و نام‌ها در تصمیم گیری نهایی هیچ تاثیری نخواهند داشت».

پیشنهادی  راهنمای خرید گوشی تا 4 میلیون تومان + بهترین گوشی زیر 4 میلیون

وی اذعان کرد که برای انتخاب نویسنده برتر خارجی، تصمیمات باید در منطقی‌ترین، مستدل‌ترین و عمیق‌ترین حالت گرفته شود. هوریتا هارود، یکی از نویسندگان و ویراستاران معروف آثار ادبی نیز یکی دیگر از داوران این جشنواره بود. ناتشا مک الهون، بازیگر بریتانیایی و آرچیپوف رون ویلیامز، نویسنده و اسقف سابق ( کشیش ارشد)، از دیگر داوران جایزه من بوکر بودند. چیگوزی اوبیوما، پروفسور و نویسنده معروفی است که چند بار به مسابقه من بوکر راه یافته و امسال یکی از داوران جشنواره بود.

چیگوزی اوبیوما در ادامه صحبت‌های مایا جاسانوف افزود: «تنها توجه داوران بر روی این است که نویسندگان، چگونه متن را نوشته‌اند و نژاد و ملیت در تصمیم گیری هیچ تاثیری ندارد. چیزی که اهمیت دارد، مفهوم و نحوه نگارش نویسنده است».

کاندیدهای نهایی برای انتخاب نویسنده برتر خارجی من بوکر

4-کاندیدهای-نهایی-برای-انتخاب-نویسنده-برتر-خارجی-من-بوکر

برای انتخاب بهترین نویسنده خارجی، از بین تمامی افراد و کتاب‌های معرفی شده، تنها 13 نویسنده از چهار قاره به مرحله اولیه راه یافتند. هیئت داوران نفرات و کتاب‌های منتخب را برای دریافت جایزه نویسنده برتر خارجی بوکر به این صورت معرفی کردند:

 • آنوک آ رودپراگسام؛ با کتاب سفری به شما
 • دیمون گالگوت؛ با کتاب عهد
 • نیتان هریس؛ با کتاب شیرینی آب
 • ریچل کاسک؛ با کتاب دومین مکان
 • کازوئو ایشی گورو؛ با کتاب کلارا و خورشید
 • کارن جنگینز؛ با کتاب یک جزیره
 • پاتریشیا لاکوود؛ با کتاب هیچکس در این باره صحبت نمی‌کند
 • نادیفا محمد؛ با کتاب مردان خوش شانس
 • ماری لاوسون؛ با کتاب شهری به نام تسکین
 • ریچارد پاورز؛ با کتاب حیرت
 • سانییو ساهوتا؛ با کتاب اتاق چینی
 • فرانسیس اسپوفورد؛ با کتاب جاودان روشن
 • مگی؛ با کتاب چرخه عالی

برای آشنایی بیشتر با نویسندگان برتر امسال، به معرفی و بررسی برخی آثار این نویسندگان خواهیم پرداخت.

· کازوئی ایشی گورو؛ کاندید معروف نویسنده برتر خارجی

5-کازوئی-ایشی-گورو؛-کاندید-معروف-نویسنده-برتر-خارجی

ایشی گورو یکی از برترین نویسندگان انگلیسی زبان دنیا و 50 سال اخیر است. وی اصالتی ژاپنی دارد اما در انگلیس زندگی می‌کند و کتاب‌هایش نیز به زبان انگلیسی نوشته می‌شوند. کازوئی ایشی گورو در کارنامه خود جوایز معروف و معتبری دارد که داشتن آن‌ها آرزوی هر نویسنده و هنرمندی است.

وی قبلا و در سن 35 سالگی با کتاب «بازمانده روز»، موفق به دریافت جایزه من بوکر شده بود و حالا پس از سال‌ها، باز هم نامش را در بین نامزدهای نهایی این مسابقه مشاهده می‌کنیم. یکی از بزرگترین افتخارات کازوئی ایشی گورو، دریافت نوبل ادبیات در سال 2017 است.

از آثار منتخب و معروف ایشی گورو می‌توان به کتاب‌های «هرگز رهایم مکن»، «بازمانده روز»، «غول مدفون»، «تسلی ناپذیر» و «وقتی یتیم بودیم» اشاره کرد. ایشی گورو علی‌رغم اینکه از برترین نویسندگان سال‌های اخیر شناخته می‌شود، تنها 9 کتاب منتشر شده دارد. نکته مهم درمورد آثار ایشی گورو این است که، اگرچه وی تعداد زیادی کتاب منتشر نکرده است، اما در آثارش، اکثر ژانرها و موضوع‌ها را شاهد هستیم.

6-کازوئی-ایشی-گورو؛-کاندید-معروف-نویسنده-برتر-خارجی

به طور مثال کتاب «وقتی یتیم بودیم»، در ژانر کاراگاهی و معمایی نوشته شده در صورتی که کتاب «هرگز رهایم مکن»، فضایی عاشقانه و احساسی دارد. هنر نویسندگی ایشی گورو، در نوشتن آثاری با انواع موضوع‌ها، وی را به یک نویسنده برتر خارجی تبدیل کرده است. آثار ادبی ایشی گورو به قدری جذاب و حاوی ارزش هنری هستند که، فیلم ساخته شده بر اساس رمان «بازمانده روز»، با همین نام توانست در سال 1994 و در هشت بخش مختلف، نامزد دریافت جایزه اسکار گردد.

پیشنهادی  راهنمای خرید بهترین لپ تاپ ایسوس تا 20 میلیون تومان

بازیگران معروف و با استعدادی همچون، آنتونی هاپکینز و اما تامپسون در این فیلم، نقش‌های اصلی را بر عهده داشتند. در ایران نیز این کتاب، بسیار معروف بوده و تعداد زیادی از علاقه‌مندان به هنر، ترجمه نجف دریابندری را ستایش می‌کنند و ترکیب قلم این نویسنده برتر خارجی و ترجمه روان و فوق‌العاده دریابندری را به دیگر افراد توصیه می‌کنند.

«کلارا و خورشید»، آخرین کتاب منتشر شده از کازوئی ایشی گورو، داستان دوستی یک ربات و انسان را بیان می‌کند. این داستان با روایتی هیجان انگیز شما را در قالب رباتی می‌برد که ناگهان تمام قوانین خشک و آهنین خود را کنار گذاشته و رابطه‌ای عاطفی با یک انسان برقرار می‌کند.

· پاتریشا لاکوود؛ نامزد زن نویسنده برتر خارجی

7-پاتریشا-لاکوود؛-نامزد-زن-نویسنده-برتر-خارجی

پاتریشا لاکوود، نویسنده، شاعر و مقاله‌نویس آمریکایی، با کتاب «هیچکس در این باره صحبت نمی‌کند»، یکی از معروف‌ترین کاندیدهای خانم نویسنده برتر خارجی برای جایزه من بوکر بود. این کتاب، آخرین اثر لاکوود است و به جز این جایزه، نامزد دریافت جایزه من بوکر برای رمان برتر نوشته شده توسط زن نیز بود.

کتاب پدر کشیش (Priestdaddy) پاتریشا لاکوود، جزو 10 کتاب برتر سال 2017 توسط مجله نیویورک تایمز شناخته شده است. وی به غیر از این دو اثر، سه کتاب دیگر در کارنامه ادبی خود دارد که با نام‌های «انفجار کنترل شده»، «سرزمین مادری سرزمین پدری» و «بالن پاپ یاغی سیاه» منتشر شده‌اند.

کتاب معروف پدر کشیش، در مورد زندگی خود پاتریشا لاکوود است. پدر وی، به عنوان یک کشیش، رفتارهای متفاوتی دارد. پدر او بر خلاف قوانین کشیش‌ها ازدواج کرده و برخلاف رفتار این گروه از افراد، از موسیقی لذت می‌برد و علاقه شدیدی به گیتار الکتریک دارد.

پاتریشا لاکوود پس از گذراندن درس‌های مذهبی و سپری کردن تمام نوجوانی خود در مراسم دینی، در سن 21 سالگی به تمامی مذهب‌ها پشت می‌کند. او در این سن ازدواج کرده و با همسر خود از محل زندگی خانوادگی، خارج می‌شود تا با دنیای جدیدی روبرو شود. پاتریشا لاکوود با کتاب پدر کشیش موفق به دریافت جایزه طنز آمریکا شد.

8-پاتریشا-لاکوود؛-نامزد-زن-نویسنده-برتر-خارجی

لاکوود از معدود زن‌هایی است که توانسته جایزه توربر را برای طنز آمریکایی دریافت کند و جزو بانوان منتخب برای دریافت جایزه نویسنده برتر خارجی محسوب می‌شود. وی با کتاب «هیچکس در این باره صحبت نمی‌کند»، یکی از نامزدهای مهم برای دریافت جایزه رمان اول نیز بود.

پاتریشا لاکوود در مورد منبع الهام وی برای شروع این اثر چنین می‌گوید: «ایده‌ها زمانی که تعادلی بین اتفاقات نیست شکل می‌گیرند، مثلا وقتی که بعضی چیزهایی که باید کم باشند، به شدت هستند و غیر معمول وجود دارند. کتاب هیچکس در این باره صحبت نمی‌کند را روز اسباب کشی شروع کردم، روزی که از دست همسرم در اتاقم پنهان شده بودم تا در حمل اساسیه از من کمک نخواهد! در کف اتاق دراز کشیدم و شروع به مطالعه کتاب خانم کالیبان کردم؛ انگار صدای خانم کالیبان را می‌شنیدم که می‌گفت: آیا در روز واقعا زندگی می‌کنی؟ به فکر فرو رفتم که آیا واقعا روز را تا شب زندگی می‌کنم؟ چشمانم را بستم و به این فکر کردم که می‌توانم یک روز را کامل زندگی کنم و درمورد آن روز بنویسم. سپس شروع به نوشتن کردم، تا جایی پیش رفتم که انگار شبی نبود و توانایی نوشتن تا آخر زمان را داشتم!».

پیشنهادی  پرفروش ترین کتاب های ۲۰۲۱ + معرفی نویسنده کتاب های پرفروش سال 2021

· دیمون گالگوت؛ برنده جایزه من بوکر و نویسنده برتر خارجی

9-دیمون-گالگوت؛-برنده-جایزه-من-بوکر-و-نویسنده-برتر-خارجی

دیمون گالگوت، نویسنده و نمایش‌نامه‌نویس آفریقای جنوبی بوده و در یک خانواده یهودی به دنیا آمده است. وی علاوه بر کتاب «قول»، هشت اثر دیگر در کارنامه خود ثبت کرده است. «کتاب دکتر خوب»، از کتاب‌های معروف این نویسنده به شمار می‌آید. گالگوت این رمان را پس از هفت سال سکوت منتشر کرده و امسال موفق به دریافت جایزه من بوکر شده است.

وی سومین نویسنده آفریقایی است که توانسته این جایزه را دریافت کند و به طور حتم می‌توان این کتاب را یکی از بهترین رمان های 1400 دانست. اکثر نویسندگان دوست دارند توسط مخاطبان و طرفداران خود شناخته شده باشند تا به افراد معروفی تبدیل شوند اما دیمون گالگوت پس از دریافت جایزه بوکر اذعان کرد که در گروه مخالف این نوع نویسندگان قرار دارد و ترجیح می‌دهد در خفا و آرامش زندگی کند و از تمجید و صحبت‌های مردم درباره خودش چندان رضایت ندارد.

امسال سومین دوره نامزدی این نویسنده در جشنواره بوکر بود که بالاخره پس از سال‌ها توانست برنده جایزه نویسنده برتر خارجی شود. گالگوت که همیشه دوست داشت درمورد موضوعاتی مانند رسوم و عادت‌های قومی خود، قلم به دست بگیرد، با کتاب «قول» (عهد) توانست قوانین کلی نویسندگی کتاب را تغییر دهد. همانند طرز تفکر داوران، گالگوت در نوشتن این اثر از نویسندگانی همچون ویلیام فاکنر و ویرجینیا وولف الهام گرفته است.

10-دیمون-گالگوت؛-برنده-جایزه-من-بوکر-و-نویسنده-برتر-خارجی

کتاب «قول»، داستان خانواده سفیدپوستی را در دوران گذر از آپارتاید روایت می‌کند. آپارتاید به معنی یک نوع نژادپرستی و تبعیض نژادی است که در سال 1986، در آفریقای جنوبی در حال اتفاق افتادن بود. کتاب قول در چهار بخش مختلف روایت می‌شود که هر بخش، مختص به یک دهه از زندگی خدمت کار سیاه پوست خانواده است.

پدر خانواده که قول داده بود پس از مرگش، مالکیت خانه به سالومه (خدمت کار خانه) برسد، حال از دنیا رفته و خبری از عمل به قولش وجود ندارد. در هر دهه شاهد اتفاقات و حوادثی هستیم که برای فرزاندن این خانواده می‌افتد تا اتفاق مالکیت سالومه را تحت تاثیر قرار دهد. نویسنده این کتاب به قول خودش، قسمتی از روح خود را درون این کتاب قرار داده بود که در نهایت عنوان نویسنده برتر خارجی را برای وی به ارمغان آورده است.

نظر شما در مورد نویسنده برتر خارجی سال چیست؟

11-نظر-شما-در-مورد-نویسنده-برتر-خارجی-سال-چیست؟

اگر شما هم از افراد کتاب خوان باشید و اوقات فراغت خود را با مطالعه کتاب سپری کنید، به طور حتم تعدادی نویسنده محبوب برای خودتان انتخاب کرده‌اید. در این مقاله از سری مقالات کتاب خوانی بیلبیلک، از بین کسانی که برای نویسنده برتر خارجی سال نامزد شده بودند، به معرفی سه نویسنده معروف و مهم یعنی کازوئی ایشی گورو، پاتریشا لاکوود و دیمون گالگوت پرداختیم که هر کدام با قلم خود، آثار زیبایی را خلق کرده‌اند.

اگر به دنبال مطالعه بهترین آثار نویسنده برتر خارجی هر سال هستید، مطالعه کتاب‌های معرفی شده را از دست ندهید. چرا که خواندن این کتاب‌ها می‌تواند لذتی وصف ناپذیر را برای شما خلق کند.

4.8/5 - (32 امتیاز)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا