تلویزیونکالای دیجیتاللوازم خانه و آشپزخانهمقایسه محصول

0 تا 100 مقایسه تلویزیون آیوا با سامسونگ

مقایسه تلویزیون آیوا با سامسونگ موضوع این مطلب جامع بیلبیلک است؛ با رسانه مستقل بیلبیلک همراه باشید!

از نظر اکثر خریداران مقایسه تلویزیون آیوا با سامسونگ کاری دشوار است، چون برند آیوا پس از سال‌ها غیبت در عرصه تکنولوژی قابل قیاس با برند مطرح و پیشروی سامسونگ نیست. سامسونگ به عنوان یک برند تولیدکننده لوازم خانگی، در حد جهانی ظاهر می‌شود، در حالی‌که برند قدیمی آیوا، تنها توان رقابت در بازارهای ضعیف را دارد. اگر وارد سنین میان سالی شده و از دوره جوانی فاصله گرفته باشید، حتما برند نوستالژیک آیوا را به خاطر خواهید داشت، در غیر این‌صورت آیوا نامی ناآشنا و تازه برای شما است.

قبل از ورود به بررسی و مقایسه تلویزیون آیوا با سامسونگ، بهتر است در ابتدای این مقاله از رسانه مستقل بیلبیلک، با برند آیوا بیشتر آشنا شوید.

تلویزیون های آیوا ساخت کجاست؟

2-تلویزیون-های-آیوا-ساخت-کجاست؟

رسانه-مستقل-بیلبیلک

آیوا (Aiwa) که در ابتدا کار خود را با تولید میکروفون آغاز کرده بود؛ سال‌های 1970 تا 2000 در زمینه تولید تلویزیون، جزو برندهای برتر محسوب می‌شد. این شرکت مطرح، پس از خرید توسط سونی در سال 2005 منحل شد. پس از گذشت 10 سال این برند توسط یک شرکت آمریکایی احیا شد و با تمرکز بر روی تولید تلویزیون های هوشمند کار خود را از سر گرفت. این شرکت که سال‌ها پیش از پیش‌گامان عرصه تولید لوازم صوتی و تصویری بود با عرضه تلویزیون‌های پیشرفته و به‌روز سعی در تصاحب بازارهای تصویری ایران را دارد.

اگرچه مقایسه تلویزیون آیوا با سامسونگ کمی دور از منطق به نظر می‌رسد، اما به دلیل واردات تعداد زیادی از محصولات آیوا به ایران و پشتیبانی شرکت گاندو سرویس، در این مقاله به بررسی هوشمندترین محصولات تصویری آیوا خواهیم پرداخت. نکته جالبی که در مقایسه تلویزیون آیوا با سامسونگ وجود دارد، مونتاژ شدن قطعات تلویزیون آیوا در ایران است که بخشی از محصولات این برند را ایرانیزه می‌کند.

در حضور بیش از 30 برند ایرانی یا خارجی که در داخل ایران مونتاژ می‌شوند، تلویزیون های آیوا بیشتر از بقیه توجه خریداران را جلب کرده و توانسته به یکی از تلویزیون‌های میان‌رده مطرح تبدیل شود.

مقایسه تلویزیون آیوا با سامسونگ از نظر مبدا ساخت

3-مقایسه-تلویزیون-آیوا-با-سامسونگ-از-نظر-مبدا-ساخت

همان گونه که مطرح شد، تلویزیون های آیوا تحت پشتیبانی شرکت گاندو، در داخل ایران مونتاژ و عرضه می‌شوند؛ اما تلویزیون های جدید سامسونگی که در ایران وجود دارند، اکثرا مونتاژ کشور مصر هستند و تعدادی از تلویزیون های مونتاژ شده توسط کشور مجارستان نیز وارد ایران شده است.

مقایسه تلویزیون آیوا با سامسونگ از نظر تعداد سری و تنوع

تلویزیون‌های آیوا در 5 سری مختلف تولید می‌شوند که هر سری به سه نسخه معمولی، هوشمند و هوشمند 4K تقسیم شده است. خرید تلویزیون 4K به دلیل کیفیت بالا، به تمامی افراد توصیه می‌شود.

رسانه-مستقل-بیلبیلک

سری M3، M7، D18، N18 و N19 تمامی تلویزیون های آیوا را شامل شده‌اند که در این بین سری M3 و N18 بدون نسخه 4K و فقط در دو نسخه هوشمند و معمولی عرضه شده و شامل قدیمی‌ترین و ارزان‌ترین تلویزیون های هوشمند این شرکت هستند.

در مقابل، برند سامسونگ برای عرضه محصولات خود از دسته‌بندی بر اساس سری اجتناب کرده و تلویزیون‌های خود را بر اساس تکنولوژی صفحه‌نمایش دسته‌بندی می‌کند. 4 دسته‌بندی اصلی سامسونگ شامل تلویزیون های QLED، تلویزیون های 4K، تلویزیون های FHD/HD و تلویزیون‌های هوشمند است.

پیشنهادی  معرفی، بررسی و قیمت هدفون سونی wf-1000xm4

در بین تلویزیون های سامسونگ نیز، محصولات پایین‌رده و قدیمی در دسته‌بندی تلویزیون های FHD/HD و تلویزیون‌های هوشمند قرار گرفته است.

مقایسه تلویزیون آیوا با سامسونگ از نظر تنوع، کار ساده‌ای است و برنده این مقایسه بدون تردید سامسونگ است. شباهت بیش از حد تلویزیون های آیوا در نسخه‌های پایین‌تر و کمبود تعداد تلویزیون‌های پایین‌رده از ایرادات وارد به این برند می‌تواند باشد.

مقایسه تلویزیون آیوا با سامسونگ از نظر زیبایی و طراحی

4-مقایسه-تلویزیون-آیوا-با-سامسونگ-از-نظر-زیبایی-و-طراحی

سامسونگ (Samsung) در عرصه تولید محصولات تکنولوژی نامی آشنا و زبانزد است؛ به نحوی که علاوه بر تولید قطعه برای محصولات خود، تولید قطعات برندهای بزرگی مانند اپل را نیز برعهده دارد. ساخت صفحه‌نمایش گوشی های اپل، برای مدت زمانی تحت تولید سامسونگ قرار داشت که سندی بر کیفیت و دقت بالای این کمپانی در تولید محصولات است.

در زمینه تولید تلویزیون های هوشمند نیز، عنوان زیباترین طراحی همیشه بین دو رقیب دیرینه، یعنی سامسونگ و ال جی تقسیم می‌شود. در مقایسه تلویزیون آیوا با سامسونگ از نظر طراحی و زیبایی ساخت، برند سامسونگ برگ برنده را در دست دارد.

بخشی از زیبایی تلویزیون های سامسونگ متعلق به توانایی دقیق ساخت صفحه‌های خمیده یا OLED است که آیوا هنوز نتوانسته به این تکنولوژی دست پیدا کند و تمامی تلویزیون‌های ساخته شده توسط شرکت آیوا با صفحه تخت و ساده عرضه می‌شوند.

از طرفی تلویزیون‌های آیوا به دلیل وجود حاشیه‌های زیاد در اطراف صفحه‌نمایش مخصوصا در قسمت پایین تلویزیون، زیبایی مورد نیاز را نداشته و ظاهری قدیمی به خود گرفته‌اند. در مقایسه تلویزیون آیوا با سامسونگ از نظر طراحی، تلویزیون‌های میان‌رده آیوا ظاهری شبیه به نسخه‌های قدیمی رقیب خود دارد.

چاره دیگری که آیوا برای افزایش زیبایی ظاهر تلویزیون های خود اندیشیده، طراحی فریم دور و پشت تلویزیون به رنگ طلایی است؛ در حالی که قبل از این تمامی محصولات آیوا تنها در یک رنگ مشکی منتشر می‌شدند. محصولات تصویری سامسونگ نیز با رنگ‌های متنوع عرضه می‌شوند که در اکثر مواقع رنگ مشکی با پایه‌های نقره‌ای پر استفاده‌ترین رنگ محصولات این شرکت است.

5-مقایسه-تلویزیون-آیوا-با-سامسونگ-از-نظر-زیبایی-و-طراحی

بزرگ‌ترین تلویزیون های آیوا در اندازه 65 اینچی به بازار عرضه می‌شوند و نهایت کیفیت 4K را دارند. اما سامسونگ با دستیابی به تکنولوژی روز، توانایی تولید تلویزیون‌های 88 اینچی با صفحه‌نمایش خمیده و کیفیت اولترا اچ دی با 8 میلیون پیکسل را دارد.

امبینت مود یکی از جالب‌ترین و جدیدترین امکاناتی است که سامسونگ در تلویزیون‌های جدید و گران‌ قیمت خود قرار داده و تلویزیون‌های این شرکت را در مقایسه تلویزیون آیوا با سامسونگ، برتر نشان می‌دهد. این ویژگی که ممکن است برای عده‌ای از خریداران کارامد نباشد، برای تعداد زیادی از مشتریان یک مشخصه جذاب و نوآورانه است.

امبینت مود با استفاده از برنامه Smart Things سامسونگ توانایی خلق طرح‌های پشت دیوار و دیگر مناظر مورد نظر کاربر را دارد. این ویژگی باعث شده تا تلویزیون در مواقع خاموش بودن، حس یک جسم مرده و سیاه را به اعضای خانه منتقل نکند و خود  را به یکی از اجزای زیبایی بخش خانه تبدیل می‌کند.

مقایسه تلویزیون آیوا با سامسونگ از نظر صفحه‌نمایش

از نظر صفحه‌نمایش کیفیت تصاویر بر روی نمایشگرهای برند سامسونگ فوق‌العاده به نظر می‌رسد و هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند. در مقابل تلویزیون‌های آیوا نیز دارای زاویه دید بسیارخوب 178 درجه هستند که به تماشاگران امکان مشاهده تلویزیون از تمامی نقاط را می‌دهد.

در مورد مقایسه تلویزیون آیوا با سامسونگ از نظر رزولوشون، باز هم سامسونگ دست خریدار را در انتخاب تلویزیون‌ با کیفیت کمی بازتر کرده است. در نمایشگرهای اچ دی، فول اچ دی و اولترا اچ دی، تلویزیون‌های زیادی در بین محصولات سامسونگ و آیوا وجود دارد. اما آیوا از تولید تلویزیون های 8K عقب مانده و هیچ تلویزیونی با این کیفیت تصویر ارائه نمی‌کند.

پیشنهادی  راهنمای خرید تبلت اچ پی + مشخصات تبلت های HP

6-مقایسه-تلویزیون-آیوا-با-سامسونگ-از-نظر-صفحه‌نمایش

تلویزیون های 8K کیفیتی 4 برابر بیشتر از 4K و 16 برابر فول اچ دی ارائه می‌دهند که باعث افزایش فوق‌العاده کیفیت تصویر می‌شود. وضوح تصویر در این تلویزیون‌ها به 7680 در 4320 پیکسل می‌رسد.

تلویزیون های سامسونگ با استفاده از تکنولوژی QLED، روشنایی شگفت انگیزی دارند و پردازنده Quantum Processor تصاویری خیره کننده را خلق کرده است که هر بیننده‌ای را مجذوب خود می‌کند.

تنها رقیب QLED برای رقابت در زمینه روشنایی، تکنولوژی OLED متعلق به برند ال جی است که مقایسه تلویزیون آیوا با سامسونگ را بی معنی می‌کند. تکنولوژی QLED بی‌نظیر محصولات سامسونگ با بهره‌گیری از نقطه‌های کوانتومی، مقدار نور صفحه‌نمایش را افزایش داده و رنگ‌های جذابی را به نمایش می‌گذارد.

قابلیت فوق‌العاده جذاب Upscaling در تلویزیون های 8K سامسونگ باعث شده تا حتی تصاویری که این کیفیت را ندارند نیز با کیفیت بالاتری نمایش داده شوند. پردازنده هوشمند این تلویزیون‌ها با استفاده از هوش مصنوعی و بررسی میلیون‌ها تصویر مختلف کیفیت تصاویر را به 8K ارتقا می‌دهد تا از دیدن هر صحنه و فیلمی لذت ببرید.

امکان خلق تصاویر HDR یکی دیگر از نقاط ضعف تلویزیون‌های آیوا است که محصولات این شرکت را در مقایسه تلویزیون آیوا با سامسونگ بازنده نشان می‌دهد. سامسونگ با استفاده از تکنولوژی HDR 1500 و Quantum HDR نهایت جزییات درون فایل‌های تصویری را به رخ می‌کشد. این ویژگی امکان مشاهده شفاف جزییات تصاویر حتی در نور بسیار کم و تاریک را فراهم می‌کند. به طور حتم پس از یک بار مشاهده تصاویر و فیلم‌ها با استفاده از این تکنولوژی تلویزیون های سامسونگ، دیگر قصد خرید تلویزیون‌های دیگر را نخواهید کرد.

7-مقایسه-تلویزیون-آیوا-با-سامسونگ-از-نظر-صفحه‌نمایش

مقایسه تلویزیون آیوا با سامسونگ از نظر صوتی

تلویزیون‌های برند آیوا اکثرا با استفاده از دو بلندگو از نوع Box Speaker، هرکدام توان خروجی 10 وات را دارند که در مجموع توان صوتی 20 وات را تولید می‌کنند. در مقابل رقیب قدرتمند یعنی سامسونگ تنوع زیادی را در تلویزیون‌های خود از نظر صوتی در نظر گرفته است. در اغلب تلویزیون های سامسونگ شاهد 4 یا 2 بلندگوی 60 واتی هستیم. این بلندگوهای 60 واتی صدا را با وضوح بسیار بالا و پر قدرت پخش می‌کنند.

شایان ذکر است که سامسونگ از این 60 وات توان خروجی، 20 وات را برای استفاده ساب ووفر در نظر گرفته تا کیفیت صدا را تا حد قابل ملاحظه‌ای ارتقا دهد. دقت بالا و هزینه زیادی که سامسونگ صرف سیستم صوتی تلویزیون‌های خود کرده، باعث شده تا اختلالات و نویزهای صوتی به صفر میل کند.

قابل ذکر است که سیستم صوتی 80 وات نیز در برخی تلویزیون های سامسونگ موجود است و به دلیل استفاده اکثر تلویزیون های سامسونگ از سیستم صوتی 60 واتی، به این مورد مقایسه تلویزیون آیوا با سامسونگ بیشتر پرداختیم.

سامسونگ در تلویزیون های خود از قابلیت صدای هوشمند، که بسیاری از برندهای مطرح، در طراحی گوشی‌های موبایل به کار می‌برند، بهره برده که باعث می‌شود با تجزیه و تحلیل داده‌های صوتی محتوای در حال پخش، صدای پخش شده بهینه و با کیفیت باشد.

مقایسه تلویزیون آیوا با سامسونگ از نظر سیستم عامل و محیط نرم‌افزاری

8-مقایسه-تلویزیون-آیوا-با-سامسونگ-از-نظر-سیستم-عامل-و-محیط-نرم‌افزاری

سامسونگ با استفاده از سیستم عامل جدید و بهینه شده تایزن، یکی از هوشمندترین و سریع‌ترین تلویزیون‌های هوشمند را تولید می‌کند. این سیستم عامل قابلیت استفاده از فناوری Apple TV را برای کاربران فراهم می‌کند.

پردازنده 4 هسته‌ای که روی تلویزیون های سامسونگ قرار داده شده به این دستگاه‌ها قابلیت اجرای برخی بازی‌ها و برنامه‌های معمولی را می‌دهد. مرور اینترنت و استفاده از رابط کاربری سامسونگ با استفاده کنترل هوشمند بسیار آسان‌تر از تلویزیون های آیوا است. محصولات آیوا از سیستم عامل جامع و بهینه شده Smart Android 7 استفاده می‌کنند که در مقابل سیستم اختصاصی سامسونگ ضعیف ظاهر می‌شود.

مقایسه تلویزیون آیوا با سامسونگ از نظر پورت‌ها

در مقایسه دو محصول مشابه تلویزیون آیوا با سامسونگ، تعداد درگاه‌های موجود در دستگاه تولید شده توسط برند سامسونگ، بیشتر از آیوا است. درگاه‌هایی که دو تلویزیون به طور مشترک دارند شامل سه درگاه HDMI، دو پورت USB از نوع 2، یک درگاه کامپوزیت، یک پورت Component، گیرنده وای‌فای و ورودی آنتن می‌شود. علاوه بر درگاه‌های ذکر شده، پورت LAN نیز در تلویزیون های سامسونگ به چشم می‌خورد.

پیشنهادی  دامین آتوریتی (DA) و سریع‌ترین راه افزایش آن

مقایسه تلویزیون آیوا با سامسونگ از نظر پشتیبانی و کیفیت محصولات

9-مقایسه-تلویزیون-آیوا-با-سامسونگ-از-نظر-پشتیبانی-و-کیفیت-محصولات

هرچند کیفیت محصولات ساخته شده توسط برندهای ژاپنی همواره مورد تایید مردم ایران است، اما با تغییر مالکیت شرکت آیوا و منحل شدن این شرکت، کیفیت محصولات این شرکت نیز دچار تغییرات زیادی شده است.

یکی از بزرگترین ایراداتی که اکثراً به تلویزیون‌های آیوا وارد است، عدم هماهنگی کامل ریموت کنترل دستگاه با تلویزیون و اختلال کارکرد آن است. در برخی مواقع مشاهده شده که کنترل تلویزیون آیوا باعث وجود اختلال در دیگر دستگاه‌های صوتی و تصویری می‌شود. همان گونه که ذکر شد تمامی محصولات تولید شده توسط این شرکت تحت گارانتی گاندو هستند و تلویزیون‌های آیوا نیز شامل 18 ماه گارانتی می‌شوند.

در مقابل سامسونگ با سابقه طولانی مدت در تولید تلویزیون‌های قدیمی و هوشمند، با کسب تجارب زیاد، توانسته تلویزیون‌هایی بسازد که پس از عرضه، کمترین عیب و ایراد را از خود نشان دهند. رضایت مشتریان و کیفیت بالای محصولات باعث کسب برتری دیگر سامسونگ در مقایسه تلویزیون آیوا با سامسونگ می‌شود. به رسم همیشه، گارانتی لوازم تلویزیون سامسونگ توسط تنها نماینده سامسونگ در ایران، یعنی سام سرویس انجام می‌شود.

مقایسه تلویزیون آیوا با سامسونگ؛ مقایسه دو تلویزیون برتر

10-مقایسه-تلویزیون-آیوا-با-سامسونگ؛-مقایسه-دو-تلویزیون-برتر

تمامی نکاتی که مورد بررسی قرار گرفت تماما با برتری برند کره‌ای سامسونگ همراه بودند. برای انجام مقایسه‌ای بهتر، قصد مقایسه تلویزیون آیوا با سامسونگ، با استفاده از دو تلویزیون با رنج قیمتی یکسان و مشابه را داریم.

تلویزیون سامسونگ 55NU7900 و تلویزیون آیوا 65DS180 از سری D18 در رنج قیمتی 20 الی 25 میلیون انتخاب شدند. هر دو تلویزیون از یک نمایشگر تخت با کیفیت تصویری 4K یا اولترا اچ دی استفاده می‌کنند. تنها ویژگی قابل ذکر که مقایسه تلویزیون آیوا با سامسونگ را کمی به چالش می‌کشد، قابلیت زاویه دید 178 درجه‌ای تلویزیون آیوا است. در مقابل تلویزیون سامسونگ از قابلیت‌های ارتقا کیفیت تصویر، Motion Rate 100، کنتراست پویا، قابلیت تعدیل نور، قابلیت Pure Color، افزایش کنتراست و Auto Motion Plus برخوردار است.

11-مقایسه-تلویزیون-آیوا-با-سامسونگ؛-مقایسه-دو-تلویزیون-برتر

دیگر تفاوت نمایشگرهای این دو تلویزیون در اندازه این دو است، تلویزیون سامسونگ 55 اینچ و تلویزیون آیوا 65 اینچ است که نشان از برتری محصول آیوا در این زمینه دارد.

از نظر صوتی نیز دو تلویزیون در توان خروجی صوتی، برابری می‌کنند با این تفاوت که در مقایسه تلویزیون آیوا با سامسونگ، محصولی کره‌ای استاندارد صوتی دالبی دیجیتال پلاس دی تی اس را دارد و کیفیت صدای بهتری را پخش می‌کند. توان صوتی هر دو دستگاه ذکر شده 20 وات است و هردو محصول از دو بلندگو با 10 وات توان صوتی بهره‌مند شده‌اند.

ویژگی‌های قابل ملاحظه‌ای که محصول تولید شده سامسونگ ارائه می‌دهد، شامل: مرورگری اینترنت، گیرنده دیجیتال، تیونر DVB-T، امکان نصب بازی و برنامه‌های اندروید، پشتیبانی از تکنولوژی EPG، پشتیبانی از قابلیت ماشین زمان و امکان ضبط برنامه‌ها است. ماشین زمان به کاربر امکان برگشت به چند ثانیه قبلی از برنامه در حال پخش را می‌دهد که ویژگی بسیار کاربردی و جالبی است. این شاخصه نیز مشابه دیگر امکانات محصولات تصویری سامسونگ، در تلویزیون‌های برند آیوا وجود ندارد.

در تعداد پورت‌های تلویزیون نیز، برتری با محصول سامسونگ است و تمامی مواردی که در بخش درگاه‌ها ذکر شد در این محصول نیز وجود دارند.

برنده نهایی مقایسه تلویزیون آیوا با سامسونگ کیست؟

12-برنده-نهایی-مقایسه-تلویزیون-آیوا-با-سامسونگ-کیست؟

بدون شک محصول تولید شده سامسونگ در تمامی زمینه‌ها برتری دارد و در این رنج قیمتی، بهترین انتخاب خریداران است. از طرف دیگر، محصول برند آیوا با 2 میلیون قیمت کمتر، نمایشگر 65 اینچی را در اختیار خریدار قرار می‌دهد. اگر قصد خرید تلویزیون ارزان قیمت و ساخت داخل را دارید، تلویزیون برند آیوا یک انتخاب خیلی مناسب است. اما اگر می‌خواهید با صرف هزینه بیشتر، صاحب یک تلویزیون برتر و با کیفیت شوید، تلویزیون سامسونگ 55NU7900 می‌تواند جزو انتخاب‌های شما باشد.

به صورت کلی در بین دو محصول منتخب از کالای دیجیتال بیلبیلک، تلویزیون هوشمند سامسونگ برتری قاطع دارد و برای خرید نیز پیشنهاد می‌شود.

1.8/5 - (825 امتیاز)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

  1. عالی بود، ممنون از رسانه بیلبیلک که مقایسه تلویزیون آیوا با سامسونگ رو برامون شرح داد. من خودم تلویزیون سامسونگ دارم و به نظرم خیلی بهتر از تلویزیون آیوا هست. تو مقایسه کیفیت تلویزیون سامسونگ با آیوا، مطمئنا سامسونگ برنده هست و میتونه نظرتونو جلب کنه. بازم ممنون از تیم تحریریه بیلبیلک.

    1. ممنون از شما دوست عزیز. منظور رسانه بیلبیلک از انتشار مقایسه تلویزیون آیوا با سامسونگ، آگاه سازی شما عزیزان هست تا یک خرید مطمئن و قاطعانه داشته باشین و از بودجه خودتون نهایت استفاده رو ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا