لوازم خانه و آشپزخانه

5 نکته اصلی در خرید ماشین لباسشویی خوب

در این مقاله از بیلبیلک نکات خیلی مهم درباره خرید ماشین لباسشویی خوب را در کنار هم بررسی می‌کنیم.

خرید ماشین لباسشویی خوب و باکیفیت، یکی از دغدغه‌های اصلی افرادی است که قصد خرید ماشین لباسشویی جدید دارند. برای انجام بهترین انتخاب، بهتر است با نکات مهم خرید لباسشویی آشنایی داشته باشید و اصول آن را به صورت کامل بدانید. لباس‌های کثیف و شسته نشده، مسئله‌ای است که هر روز با آن مواجه هستید و نمی‌توانید از آن فرار کنید؛ انتخاب یک ماشین لباسشویی خوب می‌تواند به شما کمک کرده و از حجم کارهای روزانه شما بکاهد.

از آنجایی که امروزه ماشین‌های لباسشویی در انواع مختلف و با تنوع بالایی تولید می‌شوند، آگاهی کافی در هنگام خرید به شما کمک خواهد کرد تا بهترین و باکیفیت‌ترین انتخاب را داشته باشید و دچار ضرر و زیان مالی نشوید. اگر به دنبال یک راهنمای کامل برای خرید ماشین لباسشویی خوب هستید، در این مقاله از رسانه مستقل بیلبیلک با ما همراه باشید تا 5 نکته اصلی در خرید لباسشویی خوب را در اختیار شما قرار دهیم.

نکات مهم برای خرید ماشین لباسشویی خوب

2-نکات-مهم-برای-خرید-ماشین-لباسشویی-خوب

رسانه-مستقل-بیلبیلک

امروزه یکی از لوازم پرمصرف، ضروری و پرکاربرد در خانه، ماشین لباسشویی است؛ اما تنوع بالای محصولات موجود در بازار باعث شده تا خرید این محصول به یکی از سخت‌ترین خریدها تبدیل شود. با خواندن نکات زیر و رعایت آن‌ها در هنگام خرید می‌توانید بهترین و مناسب‌ترین لباسشویی را برای خود انتخاب کنید.

1. در انتخاب ماشین لباسشویی خوب ظرفیت را مدنظر قرار دهید.

اولین چیزی که در خرید ماشین لباسشویی خوب باید در نظر داشته باشید، تعداد افراد خانواده است. از آنجایی که ماشین‌های لباسشویی با ظرفیت‌های مختلفی تولید می‌شوند، بنابراین در نظر گرفتن تعداد اعضای خانواده در خرید ماشین لباسشویی خوب و مناسب بسیار مهم است. برای مثال، لباسشویی‌هایی با ظرفیت 5 کیلو برای افرادی که تنها زندگی می‌کنند و یا برای زوج‌هایی که به تازگی تشکیل خانواده داده‌اند مناسب است. خانواده‌هایی که تعداد آن‌ها بیشتر از 3 نفر است، باید از لباسشویی‌هایی با ظرفیت بالای 7 کیلو استفاده کنند. همچنین خانواده‌های سنتی که معمولا تعداد اعضای خانواده آن‌ها زیاد است، تو.صیه می‌شود از لباسشویی‌هایی با ظرفیت 5/9 کیلو استفاده کنند.

تعداد اعضای خانواده ظرفیت لباسشویی
یک یا دو نفر 6 کیلوگرم
سه نفر 7 کیلوگرم
چهار نفر 8 کیلوگرم
پنج نفر و بیشتر بالای 10 کیلوگرم

2. اندازه و حجم ماشین لباسشویی خوب مهم است!

3-اندازه-و-حجم-ماشین-لباسشویی

برای خرید ماشین لباسشویی خوب، باید اندازه و ابعاد دستگاه را در نظر داشته باشید. ماشین‌های لباسشویی مختلف، اندازه‌های متفاوتی دارند اما به طور معمول ابعاد اکثر ماشین‌های لباسشویی در حدود 27 اینچ است. برای نصب ماشین لباسشویی باید در حدود 6 اینچ فضای خالی در پشت آن وجود داشته باشد.

همچنین اگر مایل به خرید ماشین لباسشویی خوب با درب از بالا هستید، باید توجه داشته باشید و فضایی را انتخاب کنید که مانعی برای باز شدن درِ لباسشویی وجود نداشته نباشد. همچنین برای لباسشویی‌هایی که درِ آن‌ها از جلو باز می‌شود، باید جایی را انتخاب کنید که بتوانید به راحتی درِ لباسشویی را باز و بسته کرده و در هنگام ورود و خروج لباس‌ها به مشکلی برنخورید.

پیشنهادی  راهنمای خرید تلویزیون از بانه + مزایا و معایب

3. نوع ماشین لباسشویی را انتخاب کنید.

ماشین‌های لباسشویی به دو دسته درب از بالا و درب از جلو تقسیم می‌شوند. در ادامه، به معرفی هرکدام از انواع ماشین لباسشویی خواهیم پرداخت:

رسانه-مستقل-بیلبیلک

· ماشین لباسشویی درب از بالا

همان طور که از نام آن‌ها معلوم است، درب ورود و خروج لباس‌ها در این نوع از ماشین‌های لباسشویی در قسمت بالای دستگاه قرار می‌گیرد. این نوع از ماشین‌های لباسشویی خود به دو دسته معمولی و دوقلو تقسیم می‌شوند.

o ماشین لباسشویی درب از بالا (معمولی)

در داخل این نوع از ماشین‌های لباسشویی، یک محفظه بزرگ به همراه یک همزن قرار می‌گیرد. وظیفه این همزن به چرخش درآوردن لباس‌ها برای تمیز شدن آن‌هاست. یکی از مزایای این نوع از ماشین‌های لباسشویی این است که قیمت کمتری دارند و کاربرد آن‌ها نیز نسبت به ماشین‌های لباسشویی اتوماتیک، آسان‌تر است.

البته باید به این نکته توجه داشته باشید که این نوع از لباسشویی‌ها تنها قابلیت شست‌وشو دارند و قادر به خشک کردن لباس‌ها نیستند. این نوع از ماشین‌های لباسشویی معمولا مصرف آب بالایی دارند. همچنین سروصدای زیاد این نوع از ماشین‌های لباسشویی یکی دیگر از معایب آن‌ها محسوب می‌شود.

o ماشین لباسشویی درب از بالا (دوقلو)

این نوع از ماشین‌های لباسشویی از روش معلق شدن، برای شست‌وشوی لباس‌ها استفاده می‌کنند. مصرف کمتر آب، استفاده بهینه از مواد شوینده و داشتن خشک‌کن، از مزایای ماشین‌های لباسشویی دوقلو هستند که برای افراد اهمیت زیادی دارند. البته این نوع از ماشین‌های لباسشویی به دلیل سرعت بالای چرخاندن لباس، ممکن است باعث به هم پیچیدن لباس‌ها و چروک شدن آن‌ها شود.

برخی از ماشین‌های لباسشویی درب از بالا، از نوع HE هستند. در این نوع از ماشین‌های لباسشویی همزن وجود ندارد و برای چرخاندن لباس‌ها از حرکت دهنده استفاده می‌شود. چرخش لباس‌ها به وسیله حرکت دهنده‌ها موجب تمیز شدن آن‌ها خواهد شد. مدل‌های بدون همزن، آب و انرژی کمتری نسبت به مدل‌های دارای همزن مصرف می‌کنند و میزان تمیزی لباس‌ها نیز در این نوع از لباسشویی‌ها بسیار مطلوب است.

4-ماشین-لباسشویی-درب-از-بالا

البته توجه داشته باشید، با وجود اینکه مدل‌های HE آب کمتری مصرف می‌کنند، اگر دستگاه تشخیص دهد که لباس‌ها به اندازه کافی تمیز نشده‌اند شروع به آب‌کشی مجدد خواهد کرد. همچنین این نوع از ماشین‌های لباسشویی به پودرهای لباسشویی مخصوصی نیاز دارند و برای شستن لباس‌ها باید پودرهای مخصوص آن را تهیه کنید.

· ماشین لباسشویی درب از جلو

در سال‌های اخیر استفاده از این نوع ماشین‌های لباسشویی گسترش پیدا کرده است و اغلب مردم در خرید ماشین لباسشویی خوب، ماشین‌های لباسشویی با درب جلو را ترجیح می‌دهند. در داخل این نوع از ماشین‌های لباسشویی، محفظه‌ای افقی قرار دارد که با چرخش آهسته، لباس‌ها را تمیز کرده و فرآیند آبگیری را در چند مرحله و با توجه به نیاز البسه انجام می‌دهد.

همچنین در ماشین‌های لباسشویی با درب جلو، همزن وجود ندارد و همین امر باعث می‌شود تا بتوانید تعداد بیشتری از لباس‌ها را در لباسشویی قرار دهید. در ماشین‌های لباسشویی درب از جلو، فرآیند خشک کردن لباس‌ها بستگی به تعداد دور ماشین در دقیقه دارد. برای مثال ماشین‌هایی که تعداد دور آن‌ها تا 1200 دور در دقیقه است، لباس‌ها را در مدت زمان کوتاه‌تری خشک می‌کنند. در جدول زیر به یک بررسی کلی از ویژگی‌های ماشین‌های لباسشویی درب جلو و درب از بالا خواهیم پرداخت:

پیشنهادی  مقایسه تلویزیون شیائومی با سونی + مزایا و معایب
لباسشویی درب از بالا لباسشویی درب از جلو
دارای کیفیت شست‌وشوی متوسط دارای کیفیت شست‌وشوی بالا
پر سروصدا سروصدای کم
مصرف آب بیشتر مصرف آب کمتر
عدم نیاز به خم شدن برای گذاشتن و برداشتن لباس‌ها نیاز به خم شدن برای گذاشتن و برداشتن لباس‌ها
قیمت ارزان‌تر قیمت بالاتر

 

4. ماشین لباسشویی اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک؟

5-ماشین-لباسشویی-اتوماتیک

ماشین‌های لباسشویی در دو نوع اتوماتیک و نیمه اتوماتیک تولید می‌شوند. تفاوت بین این دو نوع ماشین لباسشویی خوب در این است که در ماشین‌های لباسشویی اتوماتیک بعد از وصل کردن آب و برق و اضافه کردن پودر لباسشویی، دستگاه را تنظیم خواهید کرد تا به صورت خودکار عملیات شست‌وشو را انجام دهد.

اما برای شست‌وشوی لباس در ماشین‌های لباسشویی نیمه اتوماتیک، باید خودتان آب را اضافه کنید. در این نوع از ماشین‌های لباسشویی، آبگیری تنها یک‌بار و به صورت دستی انجام می‌شود؛ در صورتی که آب‌گیری در ماشین‌های لباسشویی اتوماتیک در چند مرحله و به صورت کاملا خودکار صورت می‌گیرد. همچنین اگر ماشین لباسشویی شما دو قلو باشد، بعد از شسته شدن لباس‌ها باید خودتان آن‌ها را در آورده و در قسمت خشک‌کن قرار دهید.

5. گارانتی در خرید ماشین لباسشویی خوب

ماشین لباسشویی خوب نیز مانند تمام لوازم برقی خوبِ دیگر، ممکن است پس از مدتی دچار خرابی شده و از کار بیفتد؛ بنابراین داشتن گارانتی یکی از عوامل بسیار مهمی است که باید در خرید ماشین لباسشویی خوب به آن توجه داشته باشید. هر چه مدت زمان گارانتی بیشتر باشد، آسایش و اطمینان خاطر بیشتری خواهید داشت.

توجه کنید که برخی از برندهای ماشین لباسشویی، یک گارانتی جداگانه برای موتور لباسشویی ارائه می‌دهند که به طور معمول، مدت زمان این نوع گارانتی بیشتر است. برای مثال، گارانتی 10 ساله موتور و گارانتی 2 ساله برای سایر بخش‌های ماشین لباسشویی ارائه می‌شوند.

6-برخی-از-قابلیت‌های-ماشین‌های-لباسشویی

برخی از قابلیت‌های ماشین‌های لباسشویی خوب

در ادامه، به برخی از قابلیت‌هایی که در ماشین‌های لباسشویی خوب وجود دارد اشاره خواهیم کرد:

· برچسب انرژی (Energy Label)

یکی از مهم‌ترین مواردی که برای خرید ماشین لباسشویی خوب باید به آن توجه داشته باشید، دارا بودن برچسب انرژی است. این برچسب از حروف A تا G رتبه‌بندی می‌شود. حرف A کمترین مصرف انرژی را نشان می‌دهد و هرچه به سمت حرف G حرکت کنیم، نشان دهنده میزان مصرف بالای انرژی توسط دستگاه است.

· نمایشگر (Display)

نمایشگر، صفحه‌ای LED و یا LCD است که بر روی آن  وضعیت شست‌وشو را مشاهده می‌کنید.

· قفل کوک (Child lock)

این دکمه به شما این امکان را می‌دهد که بتوانید تنظیمات صفحه را قفل کنید تا کودک به طور اتفاقی یا از روی کنجکاوی نتواند برنامه شست‌وشو را فعال کند. این کار می‌تواند خیال والدین را تا حد زیادی راحت سازد.

· پیش شست‌وشو (Pre-wash)

با استفاده از این گزینه، لباس‌هایی که خیلی کثیف هستند، قبل از آغاز شست‌وشوی اصلی یک‌بار با دمای پایین شسته می‌شوند.

· آب‌گیری مجدد (Extra Rinse)

وجود این برنامه بر روی ماشین لباسشویی نشان دهنده این است که مواد شوینده به طور کامل از روی لباس‌ها شسته می‌شود و هیچ ماده شوینده‌ای بر روی لباس‌ها باقی نخواهد ماند.

· شست‌وشوی سریع (Quick wash)

بعضا ممکن است وقت کمی داشته باشید و بخواهید لباس‌های خود را سریع‌تر بشویید. در این مواقع می‌توانید از گزینه شست‌وشوی سریع ماشین لباسشویی استفاده کنید.

پیشنهادی  0 تا 100 راهنمای خرید ماشین لباسشویی پاکشوما
· کارکرد نیمه‌پُر (Half Load)

این قابلیت به شما این امکان را می‌دهد تا در مواقعی که لباس کمتری در داخل ماشین قرار داده‌اید و یا شست‌وشوی لباس‌ها به نیمه رسیده است، از آب و قدرت کمتری استفاده کنید.

· سرعت چرخش آب (Spin speed)

سرعت چرخش آب در برخی از ماشین‌های لباسشویی به صورت خودکار و در برخی نیز به صورت دستی قابل تنظیم است. بالا بودن سرعت چرخش باعث می‌شود سرعت خشک کردن لباس‌ها افزایش یابد. البته هیچ‌گاه سرعت چرخش آب را بیش از اندازه بالا نبرید؛ چراکه ممکن است باعث پاره شدن و یا چروک شدن لباس‌ها شود.

· شست‌وشوی لباس‌های پشمی (Wool wash)

با استفاده از این قابلیت می‌توانید لباس‌های پشمی خود را بدون چروک شدن و بدون اینکه آسیبی به آن‌ها وارد شود، بشویید.

· منطق فازی (Fuzzy logic)

این قابلیت در ماشین لباسشویی خوب، دما، آب و میزان مواد شوینده را براساس مقدار لباس‌ها و درجه کثیفی آن‌ها به طور خودکار تنظیم می‌کند.

· اتوکشی آسان (Easy Iron)

برای اینکه لباس‌ها در هنگام شست‎وشو چین‌وچروک زیادی نداشته باشند، می‌توانید از این قابلیت استفاده کنید. چرا که این قابلیت، برای جلوگیری از چروک شدن لباس‌ها در لباسشویی‌ها قرار می‌گیرد و میان مصرف کنندگان به شدت محبوب است.

7-نکات-کاربردی-برای-خرید-ماشین-لباسشویی-خوب

نکات کاربردی برای خرید ماشین لباسشویی خوب

  • یکی از مهم‌ترین نکاتی که در هنگام خرید ماشین لباسشویی خوب باید در نظر داشته باشید، توجه به استاندارد بودن و داشتن رتبه برچسب انرژی است. اگر دستگاهی این فاکتور را نداشته باشد، هرگز اقدام به خرید آن نکنید.
  • در هنگام خرید به امکانات لباسشویی مورد نظر توجه داشته باشید. وجود برخی از این امکانات در ماشین لباسشویی خوب به شما این امکان را می‌دهد که براساس نوع و جنس لباس‌هایتان از برنامه‌های مختلف دستگاه استفاده کرده و نتیجه بهتری بگیرید.
  • اگر لباسشویی شما در نزدیکی آب گرم قرار دارد، بهتر است از دستگاه‌هایی با دو ورودی آب استفاده کنید. زیرا در صورتی که قرار باشد لباس‌ها با آب گرم شسته شوند، این آب از طریق شیر آب گرم تامین شده و انرژی کمتری مصرف خواهد کرد.
  • داشتن ضمانت و خدمات پس از فروش نیز یکی دیگر از مواردی است که باید در خرید ماشین لباسشویی خوب به آن توجه داشته باشید.
  • قبل از خرید ماشین لباسشویی، فضای مناسب آن را در خانه تعیین کنید.
  • ماشین‌های لباسشویی معمولا به گونه‌ای ساخته می‌شوند که موتور محرک آن‌ها در پایین محفظه یا دیگ قرار می‌گیرد. این موتور به وسیه تسمه به دیگ وصل شده و باعث چرخش دیگ شست‌وشو می‌شود. به عبارت دیگر، تمام چرخش دیگ به وسیله تسمه انجام خواهد شد. البته امروزه در ساخت برخی از مدل‌های لباسشویی از تسمه استفاده نمی‌شود و موتور لباسشویی به طور مستقیم در پشت دیگ قرار می‌گیرد. حذف شدن تسمه در مدل‌های جدید باعث شده تا سروصدای ماشین لباسشویی به طرز قابل توجهی کاهش پیدا کند. بنابراین، اگر به دنبال یک ماشین لباسشویی خوب و بدون سروصدا هستید، حتما این نکته را مدنظر قرار دهید.

انتخاب درست و خرید ماشین لباسشویی خوب

8-انتخاب-درست-و-خرید-ماشین-لباسشویی-خوب

همان طور که گفته شد، ماشین لباسشویی یکی از کاربردی‌ترین وسایل موجود در خانه است؛ اما تنوع بالای این محصول باعث شده تا خرید ماشین لباسشویی خوب بسیار سخت به نظر برسد. بنابراین، داشتن اطلاعاتی کاربردی در مورد خرید ماشین لباسشویی خوب، باعث می‌شود تا از ضرر مالی به‌خاطر خرید ماشین لباسشویی نامناسب جلوگیری شود. در این مطلب از رسانه مستقل بیلبیلک سعی کردیم تا شما را با نکات مهم خرید ماشین لباسشویی خوب آشنا کنیم و فاکتورهایی را به شما ارائه دهیم که با در نظر گرفتن آن‌ها، بهترین گزینه را انتخاب کنید. همچنین پیشنهاد می‌شود سایر مقالات لوازم خانه و آشپرخانه بیلبیلک و بخصوص خرید ماشین لباسشویی را مطالعه کنید.

5/5 - (347 امتیاز)

مشاهده بیشتر

تحریریه بیلبیلک

رسانه مستقل بیلبیلک با ارائه راهنمای خرید و بررسی محصولات موجود در بازار، در راستای انتخاب هوشمندانه و تجربه یک خرید عالی از تمام فروشگاه‌های آنلاین و آفلاین در کنار شماست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا