راهنمای خریدکالای دیجیتال

راهنمای خرید هدفون استودیویی + انواع هدست استودیویی

رسانه بیلبیلک همراه شماست تا با خرید هدفون استودیویی، میکس و مسترینگ خود را بهبود بخشید!

افرادی که در استودیو فعالیت دارند، می‌دانند که خرید هدفون استودیویی یک پیش‌نیاز برای بهبود فعالیت موسیقی خواهد بود. درست است که بیشتر افراد کار خود را از یک اتاق کوچک و با تجهیزات و سرمایه کم شروع می‌کنند، اما خرید هدست استودیویی نوعی سرمایه‌گذاری برای شما محسوب می‌شود. برندها و مدل‌های زیادی از هدفون‌های استودیو وجود دارند که هرکدام با توجه به ویژگی‌هایشان برای کاربردهای مختلفی مناسب هستند؛ پس باید قبل از خرید هدفون، به خوبی با ویژگی‌های هریک آشنا شوید. رسانه مستقل بیلبیلک در این مقاله قصد دارد شما را در خرید یک هدفون استودیو خوب راهنمایی کند.

هدفون استودیویی چیست؟

هدفون استودیویی، صدا را با دقت هرچه بیشتر تولید می‌کند و برای ضبط و میکس صدا استفاده می‌شود. دقت و وضوح صدا، مهندسان را قادر می‌سازد تا مشکلات صوتی را شناسایی کرده و تنظیمات لازم را انجام دهند. این نوع هدفون، نویزها را به شما نشان می‌دهد و شما می‌توانید برای محصول نهایی آن‌ها را ادیت کنید. در هدفون‌های معمولی، صدای اصلی ضبط را نمی‌شنوید، بلکه نسخه تنظیم شده آن را می‌شنوید که ممکن است در فرایند میکس کردن اختلال ایجاد کند. به همین دلیل است که برای میکس کردن، خرید هدفون استودیویی با پاسخ فرکانس مسطح، یک امر ضروری است.

استفاده از هدفون استودیویی برای گوش دادن موسیقی

هدفون‌های معمولی تنظیماتی را در محدوده فرکانس انجام می‌دهند. به طور معمول، این تنظیمات صدای گرم‌تری به صدای ضبط شده می‌دهد که برای اکثر شنوندگان موسیقی جذاب‌تر است. این تنظیمات در مورد هدفون‌های استودیویی صادق نیست؛ زیرا آن‌ها با محدوده فرکانس تداخل ندارند و موسیقی را به صورت کاملا خام پخش می‌کنند. بنابراین با هدفون استودیو، صدای بسیار متفاوتی خواهید شنید که به اندازه استفاده از هدفون معمولی رضایت‌بخش نیست. پس اگر به دنبال خرید هدفونی برای استفاده روزمره و لذت بردن از موسیقی موردعلاقه خود هستید، خرید هدفون استودیویی به شما پیشنهاد نمی‌شود.

رسانه-مستقل-بیلبیلک

نکات مهم در خرید هدفون استودیویی

2-نکات-مهم-در-خرید-هدفون-استودیویی

با افزایش تولیدات مختلف و ارائه محصولات متنوع در بازار لوازم الکترونیکی، خرید هدفون خوب برای استودیو به امری چالش‌برانگیز تبدیل شده است. ما در این قسمت همراه شما هستیم تا به رفع ابهامات شما در مورد خرید هدفون استودیویی پایان کمک کنیم. در خرید این محصول، موارد زیر را مدنظر قرار دهید:

· کاربرد هدفون استودیویی (میکس، مسترینگ یا مانیتورینگ)

ابتدا باید این موضوع را روشن کنید که هدفونی می‌خواهید که فقط به میکس اختصاص داده شود؟ یا هدفونی می‌خواهید که هم برای میکس و هم برای مانیتورینگ استفاده شود؟ حتی هدفون‌هایی وجود دارند که فقط برای اهداف مسترینگ یا عملیات دی‌جی استفاده می‌شوند. اولین گام در خرید هدفون استودیویی، پیدا کردن پاسخ این پرسش‌ها است. بعد از اینکه تشخیص دادید چه نوع کاربردی از هدفون خود انتظار دارید، به بررسی موارد دیگر بپردازید.

پیشنهادی  راهنمای خرید لپ تاپ لنوو Core i7 + معرفی بهترین لپ تاپ Core i7 لنوو

· پشت باز، پشت بسته یا نیمه باز

با اینکه هدفون‌ها انواع مختلفی دارند، اما وقتی صحبت از هدفون استودیو به میان می‌آید، مدل‌های آن در 3 دسته خلاصه می‌شوند که در ادامه مختصری از آن‌ها را برایتان شرح خواهیم داد.

خرید هدفون استودیویی پشت باز

3-خرید-هدفون-استودیویی-پشت-باز

هدفون‌های پشت باز دارای پشتی کاملا باز هستند. این ساختار به آن‌ها کمک می‌کند تا فشار صوتی تولید شده در داخل محفظه هدفون را آزاد کنند. این هدفون برای اهداف میکس استفاده می‌شود. هدفون‌های پشت‌ باز، فشار صوتی ایجاد شده در داخل محفظه را آزاد می‌کنند؛ بنابراین هیچ انعکاسی در داخل وجود ندارد. در نتیجه شما فرکانس‌های دقیقی نسبت به انواع دیگر هدفون دریافت می‌کنید.

رسانه-مستقل-بیلبیلک

توجه: بسیاری از عوامل دیگر نیز در خرید هدفون استودیویی بر فرکانس‌ها تأثیر می‌گذارند؛ بنابراین هیچ هدفونی را فقط با ویژگی پشت باز قضاوت نکنید.

خرید هدفون استودیویی پشت بسته

این هدفون برای اهداف نظارتی، به ویژه برای نظارت بر صدا توسط خواننده استفاده می‌شود. مزیت اصلی این نوع هدفون این است که در مقایسه با هدفون‌های پشت باز، صدای بیرونی کمتری وجود دارد. در اتاق‌های آوازی، خوانندگان از میکروفون‌های خازنی استفاده می‌کنند که بسیار حساس هستند و به راحتی صدای منتشرشده توسط هدفون‌های پشت باز را جذب می‌کنند. بنابراین در اتاق‌های آوازی، هدفون پشت بسته یک نوع هدفون ایده‌آل به شمار می‌آید. نقطه ضعف این مدل از هدفون استودیو، این است که به دلیل بازتاب‌های داخلی، فرکانس‌های دقیقی دریافت نمی‌کنید و خرید هدفون استودیویی پشت بسته برای اهداف میکس توصیه نمی‌شود.

خرید هدفون استودیویی نیمه‌باز

هدفون‌های نیمه‌باز بهترین نوع هدفون استودیو هستند؛ چراکه می‌توانید هم برای میکس و هم برای مانیتورینگ از آن‌ها استفاده کنید. این نوع هدفون تا حدی از قسمت پشتی باز می‌شود تا فشار صدای اضافی را آزاد کند، اما به اندازه هدفون‌های پشت باز سروصدا ندارد. این نوع هدفون برای هر دو عملیات ضبط و میکس پروژه‌ها ایده‌آل است؛ بنابراین با انتخاب این نوع هدفون در هزینه‌های خود صرفه‌جویی می‌کنید.

· دقت هدفون استودیویی

4-دقت-هدفون-استودیویی

چه هدفون پشت بسته، پشت باز یا نیمه‌باز را انتخاب کنید، چه با هدفون یا مانیتور صداها را ترکیب کنید، هدف نهایی شما یک ترکیب حرفه‌ای است. کیفیت ترکیب صدا به 2 عامل مهم مهارت و تجهیزات شما بستگی دارد. بدون تجهیزاتی که فرکانس‌های دقیقی را در اختیار شما قرار دهد، نمی‌توانید به یک ترکیب حرفه‌ای دست پیدا کنید. مهم نیست چقدر مهارت دارید، بلکه هنگام خرید هدفون استودیویی برای میکس یا مسترینگ صدا، به خاطر داشته باشید که طیف فرکانسی آن هدفون چقدر مسطح است.

· بررسی انزوا در خرید هدفون استودیویی

ایزوله مهم‌ترین معیار در انتخاب هدفون استودیو است. باید قبل از خرید هدفون استودیویی، ایزوله محصول را در نظر بگیرید. به طور کلی، هدفون‌های استودیویی با فوم از روی درایور خود جدا می‌شوند. این فوم صدای هدفون را از نویز بیرونی جدا کرده و همچنین از نشت صدای هدفون به بیرون جلوگیری می‌کند. هدفون ایزوله مانع نشت اصوات در بیرون و ضبط توسط میکروفون‌ها می‌شود و همچنین صدای بیرون را متوقف می‌کند تا نوازنده یا خواننده دچار حواس‌پرتی نشود.

در هدفون‌های پشت باز، ایزوله به یک روش عمل کرده و از ورود صدای بیرون به داخل محفظه هدفون جلوگیری می‌کند. از این رو هدفون‌های پشت‌ باز برای تولید میکس مناسب هستند. در هدفون‌های پشت بسته، ایزوله به 2 صورت عمل می‌کند؛ به‌گونه‌ای که نه صدا از هدفون خارج می‌شود و نه صدای بیرون به هدفون می‌رسد؛ بنابراین، هنگام خرید هدفون استودیویی به خاطر داشته باشید که هدفون باید به خوبی ایزوله باشد.

پیشنهادی  راهنمای خرید 4 لپ تاپ لنوو تا 30 میلیون تومان

· راحتی در استفاده از هدفون استودیویی

اگر تولید‌کننده حرفه‌ای موسیقی هستید، باید زمان زیادی را در مقابل کنسول میکس و مانیتور خود بگذرانید؛ بنابراین، راحتی و آسایش در استفاده از هدفون اهمیت بسیار زیادی دارد. اگر هنگام کار کردن طولانی‌مدت احساس راحتی نمی‌کنید، نمی‌توانید جریان کار تولید را مدیریت کنید.

هدفون‌های پشت باز بسیار راحت‌تر هستند؛ زیرا فشار ایجاد شده در داخل محفظه از پشت خارج می‌شود و صدا را مانند گوش دادن به مانیتورها راحت می‌کند. از هدفون‌های پشت بسته در جلسات طولانی استفاده نکنید. اگر مجبور به استفاده از هدفون‌های پشت بسته استفاده می‌کنید، بین جلسات استراحت کنید.

· دوام و ماندگاری هدفون استودیویی

5-دوام-و-ماندگاری-هدفون-استودیویی

شما برای خرید هدست استودیویی هزینه می‌کنید؛ پس اگر محصول دریافتی بادوام و ماندگار نباشد، به نوعی پول خود را دور ریخته‌اید. سعی کنید هنگام خرید هدفون، برند معتبری را انتخاب کنید. همیشه به دنبال هدفون‌های آزمایش شده باشید، نه محصولاتی که به‌تازگی تولید شده‌اند (برای اطمینان از انتخاب و خرید محصول مناسب، نظرات مشتریان را در سایت‌های خرید بخوانید).

· بررسی اتصالات در خرید هدفون استودیویی

هنگام خرید هدست استودیویی باید دو مورد را در رابطه با اتصالات هدفون خود بررسی کنید.

طول سیم: اگر می‌خواهید از هدفون جدا از میز میکس استفاده کنید، طول سیم مهم است. با این حال می‌توانید برای اتاق‌های آوازی از کابل‌های گسترش استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که طول سیم هدفون شما به اندازه‌ای است که برای اکثر انواع عملیات در استودیو مناسب باشد.

نوع کانکتور: هدفون‌ها معمولاً در دو نوع کانکتور فونو 1/4 اینچی و فونو 1/8 اینچی وجود دارند. بیشتر رابط‌های صوتی و آمپرهای هدفون دارای کانکتورهای 1/4 اینچی هستند؛ بنابراین مطمئن شوید که یک کانکتور 1/4 اینچی یا آداپتور 1/8 اینچ به همراه کانکتور 1/4 اینچ در اختیار دارید.

خرید هدفون بیتس استودیویی

بیتس الکترونیک (Beats Electronics)، برند تولیدکننده هدفون و بلندگو است. این برند توسط خواننده هیپ هاپ آمریکایی، دکتر دره و رئیس سابق IGA، جیمی لوین پایه‌ریزی شده و امروزه توسط کمپانی اپل پشتیبانی می‌شود. در ادامه به بررسی چند نمونه مناسب برای خرید هدفون استودیویی از این برند می‌پردازیم:

خرید هدفون استودیویی؛ هدفون بیتس Decade collections Studio 3

6-خرید-هدفون-استودیویی؛-هدفون-بیتس-مدل-Decade-collections-Studio-3

این هدفون بلوتوثی، محصولی خوش‌ساخت و کارآمد است. باتری لیتیوم یونی این هدفون امکان شارژ سریع را در اختیار کاربر قرار می‌دهد و تا 40 ساعت کارایی دارد (در زمان غیرفعال بودن ANC یا همان قابلیت حذف نویز). کابل شارژر این هدفون در جعبه آن ارائه می‌شود.

برای متصل شدن گوشی به این هدفون، از بلوتوث یا جک 3.5 میلی‌متری می‌توانید استفاده کنید. کیفیت و قدرت صدای خارق‌العاده آن شما متحیر خواهد کرد. این هدفون از ایزوله خوبی برخوردار است و اجازه نمی‌دهد صدا به بیرون درز کند. در نقطه مقابل، کاپ‌ها نیز اجازه ورود صدا از بیرون به داخل را نمی‌دهند.

یکی از مزیت‌های خرید هدفون استودیویی بیتس مدل Decade collections Studio 3، ترکیب چیپست W1 اپل و قابلیت ANC است که باعث می‌شوند که از گوش دادن به موسیقی لذت ببرید. با میکروفون موجود در این هدفون، می‌توانید به‌راحتی مکالمه کنید. قیمت هدفون بیتس مدل Decade collections Studio 3 در دی ماه 1400، بین 5.500.000 تا 6.000.000 تومان است که یک گزینه مناسب در خرید هدفون استودیویی محسوب می‌شود.

خرید هدفون استودیویی؛ هدفون بیتس مدل Studio 3

مدل این هدفون به نوعی است که باید آن را بر روی سر خود قرار دهید. طراحی این دستگاه به نحوی است که در کار کردن با آن احساس ناراحتی نخواهید کرد. اپل این هدفون را برای علاقه‌مندان به موسیقی در اندازه کامل تولید کرده است. نحوه اتصال آن با سایر دستگاه‌ها از نوع بی‌سیم بوده و اتصال آن خیلی راحت است. این هدفون از عمر باتری خوبی برخوردار است و طبق ادعای اپل می‌توانید تا 22 ساعت از آن استفاده کنید.

پیشنهادی  0 تا 100 راهنمای خرید ماشین لباسشویی دوو

پنج چراغ LED تعبیه شده روی این هدفون، میزان باتری باقی‌مانده را نشان می‌دهد. با اینکه هدفون استودیویی بیتس مدل Studio 3 از نوع بلوتوثی است، اما برای راحتی هرچه بیشتر مخاطبان، یک جک 3.5 میلی‌متری هم برای اتصال سیمی دارد. مانند هدفون قبلی، این محصول نیز از ویژگی حذف نویز پشتیبانی می‌کند. همچنین وزن این هدفون 260 گرم است.

تراشه W1 که اپل در ساخت این هدفون استفاده کرده، باعث می‌شود این هدفون در مدت زمان خیلی کمی به سایر محصولات اپل متصل شود. هدفون بیتس استودیوی 3 نه‌تنها با گوشی‌های آیفون، بلکه با سیستم عامل اندروید هم سازگاری خوبی دارد. دکمه پخش و توقف موسیقی روی لوگوی بیتس قرار گرفته‌اند. قیمت هدفون بیتس مدل Studio 3 در دی ماه 1400، بین 5.000.000 تا 5.500.000 تومان است که یک گزینه مناسب در خرید هدفون استودیویی به شمار می‌آید.

خرید هدفون استودیویی؛ هدفون بیتس Studio 3 Camo Callection

7-راهنمای-خرید-هدفون-استودیویی؛-هدفون-بیتس-مدل-Studio-3-Camo-Callection

نکته‌ای که در ساخت این هدفون بیش از همه مورد توجه قرار گرفته، طراحی و زیبایی بدنه آن است. این هدفون خوش‌ساخت هم به صورت بی‌سیم و از طریق بلوتوث، هم از طریق یک جک 3.5 میلی‌متری به سایر دستگاه‌ها متصل می‌شود. این هدفون مانند همتای قبلی خود، از تراشه W1 و فناوری ANC بهره می‌برد. شما با توجه به نیاز خود می‌توانید ANC را فعال یا غیرفعال کنید. همچنین با میکروفون این هدفون می‌توانید مکالمات خود را انجام دهید. قدرت و کیفیت فوق‌العاده این هدست شما را در دنیای موسیقی غرق می‌کند.

با خرید هدست استودیویی از این مدل، یک باتری باکیفیت نیز به دست می‌آورید. باتری این محصول در بدترین حالت (فعال بودن حالت ANC)، 22 ساعت دوام می‌آورد. وزن هدفون بیتس 260 گرم است. بیتس این محصول خود را در رنگ‌های مختلف و مطابق با سلیقه مخاطبان مختلف ارائه کرده است. قیمت هدفون بیتس مدل Studio 3 Camo Callection در دی ماه 1400، بین 14.000.000 تا 16.000.000 تومان است.

قیمت هدفون استودیویی

هدفون‌های استودیویی همانند سایر محصولات، در قیمت‌های مختلفی ارائه می‌شوند. فاکتورهایی همانند فناوری استفاده شده در آن، مدل تراشه، جنس بدنه و غیره در تعیین قیمت آن تاثیر بسزایی دارد. پیش از اینکه اقدام به خرید هدفون استودیویی کنید، اهداف خود از خرید آن را مشخص کنید. به طور معمول برای تهیه این دستگاه باید بین 5 تا 20 میلیون هزینه کنید.

کدام هدفون استودیویی برای خرید مناسب است؟

8-کدام-هدفون-استودیویی-برای-خرید-مناسب-است؟

برای ضبط و میکس باکیفیت اصوات و موسیقی، استفاده از هدفون استودیویی باکیفیت از مهم‌ترین عوامل است. همه هدفون‌های استودیویی یکسان نیستند و با توجه به کاربردی که برای آن‌ها در نظر گرفته شده، ویژگی‌های متفاوتی دارند. توجه به این ویژگی‌ها پیش از خرید هدفون استودیویی بسیار مهم است. برای مثال باید انتخاب کنید که هدفون را برای میکس می‌خواهید یا مانیتورینگ، هدفون پشت بسته می‌خواهید یا پشت باز. همچنین باید مواردی از قبیل انزوا، راحتی، دوام، اتصالات و غیره را پیش از خرید بررسی کنید. اگر از اطلاعات این مقاله راضی بودید، پیشنهاد می‌کنیم سری به سایر مقالات ما در قسمت کالای دیجیتال بیلبیلک بزنید.

5/5 - (40 امتیاز)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا