تفریح و سلامتیراهنمای خرید

راهنمای خرید دوچرخه شهری + برترین دوچرخه های شهری

رسانه مستقل بیلبیلک با راهنمای جامع خرید دوچرخه شهری کنار شماست تا یک خرید مطمئن و امن داشته باشید.

امروزه خرید دوچرخه شهری با توجه به مدل‌های مختلف موجود، تبدیل به یک چالش بزرگ برای خریداران دوچرخه شده‌است. دوچرخه شهری برای کسانی که تمایل به خرید دوچرخه برای رفت‌وآمد در شهر دارند، مناسب بوده و بررسی یک راهنمای خرید دوچرخه شهری باکیفیت در این امر به خوبی می‌تواند شما را یاری نماید.

دوچرخه‌های شهری معمولاً از جنس فلز آلومینیم بوده و وزن سبکی دارند. اکثر این دوچرخه‌ها از تایرهای نازک و بدون آج ساخته شده‌اند. به همین دلیل حتی اگر دوچرخه شهری با تایرهای آج‌دار پیدا کنید، ممکن است در نگاه اول متوجه مدل شهری بودن آن نشوید. علاوه بر این‌ها، فاصله زیاد رکاب تا زین در دوچرخه‌های شهری، یک تجربه لذت بخش را در راندن این دوچرخه‌ها در شهر برای شما به ارمغان می‌آورد.

قبل از اینکه انواع دوچرخه شهری را بررسی کنیم، لازم می‌دانیم نکات مهم قبل از خرید دوچرخه شهری را برای شما بازگو کنیم. پس با ما همراه باشید تا در این مقاله از رسانه مستقل بیلبیلک به شرح کامل راهنمای خرید دوچرخه شهری بپردازیم.

رسانه-مستقل-بیلبیلک

نکات مهم در خرید دوچرخه شهری

در خرید دوچرخه شهری ابتدا بایستی به چندین نکته مهم توجه کرده و سپس اقدام به خرید کنید. از مهم‌ترین مواردی که باید در این امر توجه داشته ‌باشید، وزن، سایز، هزینه، کیفیت قطعات و حتی فریم‌های به کار رفته در ساخت دوچرخه است. حال تک تک این موارد ذکرشده را با هم بررسی می‌کنیم:

· خرید دوچرخه شهری از نظر وزن

برای راندن دوچرخه در مسافت‌های طولانی شهری باید دوچرخه‌ای را خریداری کنید که شتاب و سرعت بالایی داشته ‌باشد. یکی از گزینه‌های تاثیرگذار در این شتاب، وزن دوچرخه است. از این جهت وزن بیشتر دوچرخه‌های شهری به دلیل برخورداری از جنس آلومینیومی سبک بوده و برای مسافت‌های کوتاه در شهر مناسب هستند.

2-خرید-دوچرخه-شهری-از-نظر-وزن

در خرید دوچرخه شهری، باید دوچرخه‌ای انتخاب کنید که با وزن شما سازگار باشد. مثلا به خاطر وزن زیاد در هنگام راندن دوچرخه، انرژی زیادی از شما نگیرد یا به خاطر سبکی در سرعت‌ها و شتاب‌های بالا غیرقابل کنترل نشود.

· خرید دوچرخه شهری از نظر سایز

قبل از خرید دوچرخه شهری باید به سایز کلی دوچرخه متناسب با قد و وزنتان توجه کنید. برخی از دوچرخه‌ها متناسب با فیزیولوژی زنان و مردان ساخته می‌شوند تا بیشترین کارایی و بازدهی را داشته‌ باشند. همچنین در خرید دوچرخه شهری باید به فاصله زین تا رکاب، فاصله زین تا فرمان و دنده‌ها دقت کافی به خرج دهید تا برحسب خواسته خود از دوچرخه، دست به انتخاب بهتری بزنید.

· خرید دوچرخه شهری از نظر کیفیت قطعات

بررسی کیفیت قطعات دوچرخه‌های شهری بخاطر وجود قطعات زیاد در دوچرخه نیاز به مقاله‌ای جداگانه دارد. اما ما در همین قسمت با اشاره به یک نکته مهم بسنده می‌کنیم. بیشتر قطعات به کار رفته در دوچرخه‌های شهری برخلاف دوچرخه‌های دیگر، آلومینیومی هستند. دلیل استفاده از این فلز پایین آوردن قیمت تمام شده دوچرخه و بالابردن سرعت آن در مسافت‌های شهری است.

رسانه-مستقل-بیلبیلک

3-خرید-دوچرخه-شهری-از-نظر-کیفیت-قطعات

اگر تمایل به خرید دوچرخه شهری دارید، نباید انتظار داشته باشید که این دوچرخه در مسیرهای کوهستانی و مسیرهای مسابقات حرفه ای عملکرد عالی و قابل قبولی داشته باشد. ولی با این حال باز هم می‌توانید با شناخت از برندهای معروف سازنده دوچرخه‌های شهری، دوچرخه خوب و باکیفیت شهری مطابق نیازهای خود خریداری کنید؛ برای این منظور در خرید دوچرخه با مدل‌های مختلف می‌توانید به بخش خرید دوچرخه بیلبیلک مراجعه کنید. در ادامه انواع دوچرخه‌های شهری و برندهای معروف این نوع دوچرخه‌ها را بررسی می‌کنیم:

پیشنهادی  راهنمای خرید تبلت تا 10 میلیون تومان‌

خرید دوچرخه شهری بزرگسال

دوچرخه‌های بزرگسال همان‌طور که از اسمش هم مشخص است، برای بزرگسالان تولید می‌شوند. این دوچرخه‌ها که هم برای بانوان و هم برای آقایان ساخته می‌شوند، مدل‌های مختلفی دارند. البته شایان ذکر است که دوچرخه‌های بزرگسال بانوان تفاوت قابل توجهی با دوچرخه‌های آقایان دارند که در ادامه به صورت جداگانه این مورد را نیز بررسی می‌کنیم.

آنچه که در خرید دوچرخه شهری بزرگسال باید بیشتر به آن دقت کنید، سایز این دوچرخه‌ها است. طبیعتاً دوچرخه‌هایی که برای نوجوانان تولید می‌شوند، نسبت به دوچرخه‌های بزرگسالان از نظر رنگ‌بندی، سایز و برخی مشخصات ظاهری متفاوت هستند. این دوچرخه ها سایزهای بزرگتری دارند و معمولاً در سایزهای بالای 20 فریمی ساخته می‌شوند. پلاستیک در دوچرخه‌های بزرگسال به ندرت استفاده می‌شود و جنس بیشتر قطعات آن‌ها فلزی است.

خرید دوچرخه شهری بانوان

4-خرید-دوچرخه-شهری-بانوان

دوچرخه‌های شهری بانوان با توجه به فیزیولوژی بانوان در انواع مختلفی تولید می‌شوند. رنگ‌های روشن در دوچرخه‌های بانوان بیشتر از دوچرخه‌های آقایان وجود دارد. فریم‌های به کار رفته در دوچرخه‌های بانوان هم با دوچرخه آقایان فرق می‌کند. علاوه بر این موارد، تجهیزات جانبی معمولاً در دوچرخه‌های بانوان بیشتر به چشم می‌خورد. یکی از برندهای معروفی که در تولید دوچرخه‌های بانوان در سال‌های اخیر به خوبی عمل کرده‌است، برند جاینت است؛ در ادامه این برند را به طور مختصر برای شما شرح می‌دهیم:

خرید دوچرخه شهری جاینت

جاینت یکی از برندهای معروف در ساخت دوچرخه است. این برند تایوانی چندین سال است که دوچرخه‌های مختلف را برای آقایان و بانوان در مدل‌های مختلف تولید می‌کند. کمپانی جاینت که اخیراً تمرکز زیادی در ساخت دوچرخه برای بانوان، متناسب با فیزیولوژی بدن آن‌ها داشته، به یکی از بهترین برندها در زمینه تولید دوچرخه بانوان تبدیل شده‌است.

یکی از نقاط قوتی که در دوچرخه‌های جاینت وجود دارد، کیفیت بالا و ساخت دوچرخه شهری‌ با مدل‌ها و وزن‌های مختلف ‌است. شایان ذکر است که، بهترین دوچرخه‌های جاینت و حتی دوچرخه‌های حرفه‌ای این برند با وزن سبکی به فروش می‌رسند. بنابراین برند جاینت به خوبی نیاز شما را در خرید دوچرخه شهری سبک وزن برطرف می‌کند؛ به همین دلیل، خرید دوچرخه جاینت به تمام افراد توصیه می‌شود.

5-خرید-دوچرخه-شهری-جاینت

ما در این بخش از مقاله قصد داریم که فقط در خرید دوچرخه شهری جاینت شما را راهنمایی کنیم و از بررسی انواع دیگر دوچرخه‌های این برند مشهور صرف نظر می‌کنیم.

· بهترین مدل دوچرخه شهری جاینت

دوچرخه شهری جاینت با توجه به نوع فریم، متریال و قطعات استفاده شده در آن، مدل‌های مختلفی دارد. این دوچرخه‌ها که برای افراد متعدد و برحسب نیازهای مختلف ساخته شده‌اند، بهترین مدل‌ها را دارند. از بهترین مدل‌ها برای دوچرخه شهری می‌توان به دوچرخه  GIANT Escapeو GIANT Roam اشاره کرد.

· بررسی مدل Escape R3 از دوچرخه‌های شهری پیشنهادی جاینت

6-بررسی-مدل-Escape-R3-از-دوچرخه‌های-شهری-پیشنهادی-جاینت

یکی از مدل‌های پرفروش برند جاینت در خرید دوچرخه شهری، مدل Escape R3 این برند است. دوچرخه جاینت Escape R3 از جنس آلومینیوم سبک و در عین حال با استحکام بالا ساخته شده ‌است. با وجود این استحکام و سبکی این دوچرخه، قیمت آن به دلیل جنس آلومینیومی آن پایین بوده و خریداران زیادی دارد. این دوچرخه به دلیل برخورداری از سیستم تعلیق Hard Tail از لرزش دوچرخه در سطوح شیب‌دار و دارای اصطکاک جلوگیری می‌کند.

دوچرخه Escape R3 جاینت، 24 دنده دارد و شما با خرید دوچرخه شهری جاینت مدل اسکیپ آر3، می‌توانید دوچرخه سواری لذت بخشی را با تنظیم دنده‌های آن در سطوح مختلف تجربه کنید. قطعاتی که در این سیستم دنده‌دهی به کار رفته‌اند، ساخت شرکت شیمانو بوده و امنیت بالایی در راندن این دوچرخه برای شما ایجاد می‌کنند.

خرید دوچرخه شهری ژاپنی

بدون شک همه ما از کیفیت کالاهای مختلف ژاپنی باخبر هستیم و حتی در خرید دوچرخه شهری ترجیحمان خرید از برندی است که کیفیت بالایی در ساخت داشته باشد. دوچرخه‌های شهری ژاپنی به دلیل کیفیت بالا در قطعات و فریم‌های خود از سرتاسر دنیا خریداران زیادی را جذب کرده‌اند. در ادامه بهترین برندهای تولیدکننده دوچرخه شهری ژاپنی را به شما معرفی می‌کنیم.

پیشنهادی  راهنمای خرید تلویزیون 65 اینچ + معرفی تلویزیون های 65 اینچی

· بهترین برندهای تولیدکننده دوچرخه ژاپنی

7-بهترین-برندهای-تولید-کننده-دوچرخه-ژاپنی

با توجه به کیفیت بالایی که برندهای قدیمی و معروف شیمانو و یاهاما در سال‌های اخیر از خود برجای گذاشته‌اند، خریداران دوچرخه ذهنیت مثبتی نسبت به خرید دوچرخه‌های ژاپنی پیدا کرده‌اند. برای خرید دوچرخه شهری با کیفیت لازم است، قبل از هر چیزی بهترین برندهای ژاپنی در این عرصه را بشناسید. در زیر اسامی این برندهای ژاپنی ذکر شده‌است:

  • Fuji
  • Nagasawa
  • Panasonic
  • Bridgestone
  • Tokyo
  • Araya

اصلی‌ترین مشکلی که در خرید دوچرخه شهری ژاپنی در کشور ما وجود دارد، کمیاب بودن این دوچرخه‌ها به دلیل مسائل سیاسی در کشور است؛ به همین علت خرید دوچرخه‌ شهری ژاپنی شما را با چالش و مشکلات متعددی مواجه خواهد کرد. حتی در صورت خرید دوچرخه شهری ژاپنی قطعات آن را برای تعویض به سختی می‌توانید پیدا کنید. به همین خاطر در این بخش از مقاله، از ذکر نمونه پیشنهادی برای دوچرخه شهری ژاپنی صرف نظر کرده و دیگر دسته‌بندی‌های خرید دوچرخه شهری را در ادامه ذکر می‌کنیم.

خرید دوچرخه شهری مریدا

مریدا یکی دیگر از برندهای تایوانی تولیدکننده دوچرخه است. دوچرخه‌های شهری این برند در بازار با مدل‌های مختلفی به فروش می‌رسند. قبل از اینکه به بررسی دوچرخه‌های این برند بپردازیم، بایستی به این نکته هم اشاره کنیم که، برند مریدا رقیب اصلی برند جاینت در کشور تایوان است. از این رو به خوبی به این قضیه پی می‌بریم که خرید دوچرخه شهری از برند مریدا یکی از بهترین انتخاب‌ها در خرید دوچرخه خواهد بود. به شرطی که قبل از خرید نکات مهم خرید دوچرخه شهری و برند مریدا را مطالعه کرده باشید.

· بررسی مدل Matts 15 از دوچرخه‌های شهری پیشنهادی مریدا

8-بررسی-مدل-Matts-15-از-دوچرخه‌های-شهری-پیشنهادی-مریدا

دو مورد بسیار مهم در خرید دوچرخه شهری مریدا متس 15 وجود دارد که قبل از بررسی اجمالی این دوچرخه برایتان شرح می‌دهیم. نکته اول ظرافت قطعات است که خریدار را در مورد مدل شهری بودن این دوچرخه به شک می‌اندازد. زیرا طراحی ظاهری آن بیشتر شبیه به دوچرخه‌های حرفه‌ای و مخصوص مسابقات است. دومین عامل و یکی از مهم‌ترین عامل‌هایی که موجب ترغیب افراد به خرید این دوچرخه می‌شود، درج شدن نام برندهای مونتاژ کننده قطعات بر روی قسمت‌های مختلف آن است و همین مورد باعث افزایش اطمینان خریداران نسبت به کیفیت قطعات این دوچرخه می‌شود.

دوچرخه Merida Matts 15 با برخورداری از میله افقی، عمودی و یک میله مورب متصل شده به یکدیگر و سایر قطعات همچون سیستم تعویض دنده، کمک فنر، ترمز و غیره وزن نسبتاً سبکی دارد و از این جهت برای دوچرخه سواری در شهر مناسب است. این مدل که یکی از مدل‌های پرفروش بازار به حساب می‌آید، مزایا و معایبی هم دارد که برایتان شرح می‌دهیم:

– مزایای دوچرخه Merida Matts 15

از جمله مزایای این دوچرخه ظرافت در طراحی از جمله بدنه مات آن می‌باشد. فرمان دوچرخه شهری مریدا متس15 پهن بوده و نیاز به دقت بالایی در دوچرخه سواری شهری برای راندن آن لازم است.

سیستم تعویض دنده این دوچرخه که مونتاژ کشور سنگاپور است از کیفیت بالایی برخوردار می‌باشد. اما تایرهای دوچرخه Merida Matts 15 ساخت خود شرکت مریدا بوده و ضخامت نسبتاً نازکی دارد.

– معایب دوچرخه Merida Matts 15

از معایب دوچرخه مریدا متس 15 می‌توان به جنس دسته فرمان، تجهیزات اضافی و لاستیک عقب آن اشاره کرد. دسته فرمان این دوچرخه از جنس پلاستیک بی‌کیفیت ساخته شده‌است و در گذر زمان بیشتر متوجه این ضعف خواهید شد. از طرفی دوچرخه Merida Matts 15 تجهیزات ضروری و اضافی‌ مثل قمقمه و ترک بند ندارد و شما بایستی برای خرید این لوازم هزینه اضافی پرداخت کنید.

از دیگر معایب این دوچرخه جنس و کیفیت لاستیک عقب است که در کوتاه مدت دچار ساییدگی می‌شود؛ پس اگر تمایل به خرید دوچرخه شهری از برند مریدا تایوانی را دارید، باید تمامی این معایب و مزایا را در نظر بگیرید و سپس دست به خرید دوچرخه شهری مریدا بزنید.

خرید دوچرخه شهری ارزان

9-خرید-دوچرخه-شهری-ارزان

اگر قصد خرید دوچرخه شهری ارزان قیمت دارید، نباید انتظارات بالایی از عملکرد دوچرخه داشته‌ باشید. ولی اگر هدف شما از خرید دوچرخه شهری ارزان، رفت‌وآمدهای شهری است، می‌توانید دوچرخه باکیفیت و ارزان خوبی را تهیه کنید. توجه داشته‌باشید که دوچرخه‌های ارزان به دلیل اینکه دنده کمتری دارند یا تک دنده هستند، برای مسیر‌های پرفرازونشیب شهری مناسب نیستند.

پیشنهادی  راهنمای خرید تبلت لنوو + هرآنچه باید از تبلت لنوو بدانید!

دو مورد از برندهای معروفی که دوچرخه‌های ارزان و باکیفیتی را تولید می‌کنند، دوچرخه‌های کراس و ویوا هستند. در ادامه برند کراس را معرفی و یکی از دوچرخه‌های ارزان این برند را به شما معرفی می‌کنیم:

خرید دوچرخه شهری کراس

برند ایرانی کراس یکی از برترین تولیدکنندگان تجهیزات ورزشی در کشور به شمار می‌رود. این شرکت دوچرخه‌های مختلفی از نوع شهری گرفته، تا حرفه‌ای و کوهستانی را تولید می‌کند. دوچرخه‌های شهری این برند از کیفیت قابل قبولی برخوردار بوده و در عین حال قیمت پایین‌تری نسبت به اکثر برندهای خارجی دارند. دوچرخه‌های شهری کراس تنوع بالایی دارند و ما در ادامه به بررسی یکی از دوچرخه‌های پرفروش و درعین‌حال ارزان قیمت برند کراس می‌پردازیم:

· بررسی مدل City Storm L از دوچرخه‌های شهری کراس

10-بررسی-مدل-City-Storm-L-از-دوچرخه‌های-شهری-کراس

این دوچرخه از مزایای زیادی برخوردار است. از جمله اینکه مجهز به ترک بند و قمقمه می‌باشد؛ چیزی که در بیشتر دوچرخه‌های شهری به چشم نمی‌خورد. سیستم تعلیق به کار رفته در دوچرخه Cross City Storm L از نوع Hard Tail بوده و عملکرد خوبی در حفظ تعادل و جلوگیری از انحراف دوچرخه دارد.

ترمزی که در این دوچرخه به کار رفته ‌است، همانند بیشتر دوچرخه‌های شهری، از نوع لقمه‌ای می‌باشد. این نوع ترمزها در سطح شهر کارکرد خوبی دارند. ولی توصیه ما به شما این است که از این دوچرخه‌ها برای مسیر‌های پرپیچ‌وخم و با شیب‌ زیاد استفاده نکنید.

خرید دوچرخه شهری دست دوم

در خرید دوچرخه شهری اگر قصد خرید دوچرخه دست دوم را دارید، باید سطح توقع خود را از خرید دوچرخه باکیفیت پایین بیاورید. مهم‌ترین نکته‌ای که هنگام خرید دوچرخه شهری باید در نظر داشته‌باشید، این است که دوچرخه‌ موردنظرتان نباید نیاز به تعویض زیاد قطعات داشته ‌باشد تا متحمل هزینه‌های گزاف پس از خرید دوچرخه شهری دست دوم، نشوید.

· بررسی فریم دوچرخه شهری دست دوم

در خرید دوچرخه دست دوم شهری، باید از فریم و دنده دوچرخه گرفته تا جنس و سایز آن را بررسی کنید. آنچه که در بررسی فریم دوچرخه اهمیت دارد، ضربه ندیدن آن است. البته در دوچرخه دست دوم معمولاً جای ضربه بر روی فریم‌های آن مشاهده می‌شود؛ ولی ضربه‌دیدگی نباید نیاز به تعمیر اساسی داشته ‌باشد. همچنین هنگام خرید دوچرخه دست دوم باید میزان زنگ‌زدگی قطعات آن را هم شناسایی کرد.

11-بررسی-فریم-دوچرخه-شهری-دست-دوم

اگر زنگ‌زدگی قطعات زیاد باشد، نشان از فرسودگی بالای دوچرخه دارد و بهتر است از خرید آن صرف نظر کنید. دوچرخه‌های آلومینیومی معمولاً به دلیل سبک بودن بیشتر دچار ترک می‌شوند. پس اگر دوچرخه موردنظر شما جنس آلومینیومی دارد باید هم ترک خوردگی آن را بررسی کنید و هم مناسب بودن آن برای وزنتان را مورد سنجش و بررسی قرار دهید.

· بررسی ترمز و سیستم دنده دوچرخه شهری دست دوم

برای بررسی عملکرد سیستم دنده و ترمز دوچرخه حتما یک دور با دوچرخه، در یک محوطه صاف و بدون شیب بزنید؛ ترمزهای دوچرخه شهری دست دوم نباید گیری داشته ‌باشند. علاوه بر این موارد، چرخ‌های دوچرخه را یکبار به طور کامل بچرخانید. اگر چرخ‌ها لنگ باشند، برای سطوح حتی با کمترین اصطکاک، اصلاً کارایی نخواهند داشت.

یکی از موارد بسیار مهم در سیستم دنده، تعویض آن‌ها پس از پایین آمدن بازدهی دنده‌ها است. به این مورد در ایران اهمیت چندانی داده نمی‌شود. بنابراین قبل از خرید دوچرخه شهری دست دوم سیستم دنده آن را بررسی کنید؛ دنده‌هایی‌که سرعت و شتاب مناسبی به دوچرخه ندهند، فرسوده شده‌‌اند و باید تعویض شوند. پس حتما قبل از خرید دوچرخه دست دوم تمامی نکات ذکر شده را رعایت کرده و سپس اقدام به خرید دوچرخه دست دوم موردنظرتان کنید.

دوچرخه شهری بخریم یا نه؟

12-دوچرخه-شهری-بخریم-یا-نه؟

شاید برای شما هم این سوال پیش بیاید که آیا خرید دوچرخه شهری برای من انتخاب درستی است یا نه؟ برای پاسخ به این سوال اول باید هدف خودتان را از خرید دوچرخه شهری مشخص کنید. اگر از آن دسته افرادی هستید که از دوچرخه فقط برای مسیرهای با فرازونشیب کم استفاده می‌کنید، دوچرخه شهری برای شما مناسب خواهد بود.

اما اگر قصدتان از خرید دوچرخه، استفاده از آن در مسیرهای با شیب بالا و پرپیچ‌وخم می‌باشد، بهتر است خرید دوچرخه کوهستانی و سایر مدل‌هایی که برای این مسیرها مناسب هستند را در اولویت قرار دهید و از خرید دوچرخه شهری صرف نظر کنید.

در این مقاله به خرید دوچرخه شهری و دسته‌بندی‌های آن پرداختیم. اگر از جمله افرادی هستید که به سلامت خود اهمیت می‌دهید و تمایل به خرید دوچرخه ثابت دارید، پیشنهاد ما به شما مطالعه مقاله راهنمای خرید دوچرخه ثابت بیلبیلک است.

5/5 - (52 امتیاز)

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا